AmerikaDünyaGenelİran

Pakistanda one minute para etmedi.. Pakistan parlamentosu Imran Khan’a güvensizlik oyu verdi…sahte ABD düşmanlığı İmran Hanı kurtarmadı..

Bu akşam Cumartesi günü, Madar Khabariya  Pakistan Parlementosu  Başbakan İmran Han’a güvensizlik oyu verdiğini bildirdi.  “Oylamanın sonucu, 174 oyla Başbakan İmran Han’ın güveninin geri alınması lehinde çıktı” dedi.

Bu, kaynakların Pakistan Parlamentosu Başkanı Asad Qaiser ve yardımcısı Qassem Suri’nin oylamanın başlamasıyla görevlerinden istifa ettiğini bildirmesinin ardından geldi.

Oylamaya dakikalar kala, Meclis Başkanı istifasını açıkladı ve koltuğunun boş kalmasına neden oldu. Oylama oturumunun başladığı, Meclis Başkanlığı’nın boş koltuğuna oturan muhalefet milletvekili tarafından açıklandı.

Pakistan’ın Dawn gazetesi, Qaiser’in istifasını “Khan’ı görevden almayı amaçlayan yabancı bir komploya katılamayacağı” şeklinde gerekçelendirdiğini bildirdi.

Ayrıca, Başsavcı Khaled Javid görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Pakistan medyası da Pakistan’da sıkıyönetim ilan edilmesiyle ilgili beklentileri aktardı. Ve bugün erken saatlerde, “Pakistan Başbakanı Imran Khan, partisinin üyelerinden acilen bir araya gelmelerini istedi” dedi.

Ve “Reuters” ajansı, Pakistan ordu komutanı General Qamar Javed Bajwa’nın bugün Cumartesi günü Başbakan Imran Khan ile bir araya geldiğini bildirdi. Toplantı, Han hükümetine güvensizlik oylaması yapılmadan önce parlamento oturumunun ani bir şekilde askıya alınmasından saatler sonra gerçekleşti.

Cuma günü, Khan’ın partisi üyeleri “oylamayı mümkün olduğunca geciktirmeye çalışacaklarını” ima ettiler

Geçen Pazar, Imran Khan Pakistan cumhurbaşkanından parlamentoyu feshetmesini istedi ve üç ay içinde erken yasama seçimlerinin önünü açtı. Bu, Parlamento başkan yardımcısının Khan’a karşı bir gensoru önergesini anayasaya aykırı bularak reddetmesinin ardından geldi.

Ancak Yüksek Mahkeme daha sonra Parlamento’yu feshetme hareketinin anayasaya aykırı olduğuna karar verdi, kararı iptal etti ve Imran Khan’ın gensoru önergesinin oylanmasına karar verdi.

Dün, Cuma günü, Pakistan Başbakanı Imran Khan, Yüksek Mahkeme’nin parlamentoyu feshetme kararını iptal eden kararını kabul ettiğini ve “ABD’nin kendisine karşı düzenlediğini” söylediği komployu kınamaya devam ettiğini duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.