HaberlerAsya

Pakistan’dan Hindistan’a Uyarı

Pakistan ordusu kara kuvvetleri komutanı Kamer Cavid Bajva Hindistan’ın hasmane hareketliliğinden kaygı duyduklarını bildirerek,” Pakistan aleyhindeki her türlü kışkırtıcı girişim İslamabad’ın kesin yanıtı ile karşılaşacaktır. ” uyarısında bulundu.

Pakistan ordusu kara kuvvetleri komutanı General Kamer Cavid Bajva   El Halit-1 tankını tanıtma ve Pakistan ordusu envanterine ekleme töreninde yaptığı konuşmada  İslamabad’ın  barış düzeyini arttırmak, her türlü tehdit ve kışkırtıcı girişim ile mücadele çerçevesinde  ülkenin savunma bünyesini güçlendirmeyi gündeme aldığını ve bu hususa odaklandığını belirtti. 

General Kamer Cavid Bajva  bölgedeki mevcut tehlikeli  koşulların  Pakistan ordusunun tam teyakkuzda olmasına neden olduğunu da belirtti. 

Hindistan ve Pakistan arasında sınır bölgelerinde ve hudut ile ilgili yeni gerilimler iki ülke makamlarının da birbirlerine karşı sert açıklamalar yapmalarına ve yeni tur gerilimlerin başlamasına yol açmıştır.  Bu çerçevede de Pakistan’ın üst düzey askeri yetkilisi Kamer Cavid Bajva’nın tepki göstermesine yol açmıştır.  

General Kamer Cavid Bajva’nın  sözde Hindistan’ın hasmane girişimlerine ve hareketlenmelerine Pakistan’ın kesin yanıtı ve karşılığı yönündeki tutumu, İslamabad’ın da Yeni Delhi’nin her hangi bir muhtemel girişimde bulunarak Pakistan toprak bütünlüğü ve ulusal çıkarlarını tehlikeye sokması halinde kendini hazırladığını gösteriyor. 

Son iki yıl içerisinde ise  Hindistan ve Pakistan’ın ufak bile olsa bir birlerine karşı kısıtlı askeri operasyon düzenlemeleri  her iki ülke halkını da  topyekun bir savaş hususunda kaygılandırmış ve paniğe kapılmalarına yol açmıştır. 

Özellikle de 1947 yılında  Pakistan’ın Hindistan’dan ayrılmasından sonra iki bağımsız ülkenin  üç kez savaşa girmesi  ve bu savaşların olumsuz sonuçlarının iki ülke halkının akıllarına kazınması durumu daha da ciddi şekilde kaygı verici bir düzeye taşımıştır. 

Bu yüzdendir ki  ne zaman Hindistan ve Pakistan arasında Keşmir üzerindeki gerilimler artıp iki ülke askeri güçleri de  sınır bölgelerinde  kısıtlı bir olsa askeri çatışmalara girdiklerinde Hindistan ve Pakistan halkı  gerilimlerin devam etmesi ve topyekun bir savaşa ayak basılması korkusu ile yatıp kalkarlar. 

Buna esasen Hindistan ve Pakistan halkının bu tehlikeli ve kritik koşullardaki beklentileri, iki ülke siyasi makamlarının  diplomasi ve diyalog ilkeleri üzerinden gerilimleri azaltmalarıdır.  Bu çerçevede Pakistan ve Hindistan askeri yetkililerinin sert açıklamaları da önlenmeli ve  ihtilafların çözümü için müzakereye baş vurulmalıdır. 

Tabii Hindistan ve Pakistan arasındaki ihtilafların özü ve derinliği öyle ki  kimi zaman  siyasi makamlar bile sert askeri açıklamalarda bulunmuşlardır. Örneğin  Hindistan başbakanı Narendra Modi 2019 yılında Yeni Delhi’de düzenlenen bir seçim konferansında  bir kez daha  güvenlik sorunlarını seçim kozu olarak kullanıp Pakistan’ı nükleer saldırı yapmakla tehdit etti.  Son on yıllardaki tecrübeler ise  Hindistan ve Pakistan’ın   bir birlerine karşı derin kötümserliklerini kenara bırakmalarını, tehdit literatüründen uzak durup ikili diyalog ve müzakere süreçlerine dahil olmalarını gösteriyor. Aslında iki taraf da ihtilafların detaylarına inmek için  daha uygun stratejiler ve çözüm yolları belirlemek için tüm alanlara odaklanmalı ve diyalogları başlatmalılar.  

Pakistan ve Hindistan’ın  ön yargısız ve yanlış farazi düşünceler olmadan müzakere süreçlerini başlatmazlarsa  gerilimler hala ilişkilerini zedeleyecek ve altkıta üzerindeki  savaş ruhunu da koruyacaktır. 

İki ülke bir an önce büyük bir çatışmanın önüne geçmek için harekete geçmeli ve barış sürecini başlatmalıdır. 

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (30) içerik yüklenmiştir.