AsyaKuzey Amerika

Pakistan’ın Amerika’dan Afganistan’ı Terk Etme Talebi

Pakistan dışişleri bakanı yeni Amerikan hükümetinin Afganistan’da barışın sağlanması için sağlanan fırsattan yararlanması gerektiğini ve bu ülkeden askerlerini çekme taahhüdünü yerine getirmesini istedi.

İslamabad’ın yeni Amerikan hükümeti ile daha fazla iletişimde olacağını umut eden Pakistan dışişleri bakanı Şah Mahmud Kureyşi Katar’ın El Jazzera kanalına verdiği röportajda sözlerine şunları da ekledi: “Bence Biden hükümeti Afganistan’da sağlanan fırsatı kaçırmaması gerektiğini kavramalıdır. Çünkü biz de uzun bir süre sonra doğru yoldayız.”
Pakistan dışişleri bakanı Kureyşi, İslamabad’ın Afganistan’da barış sürecini kolaylaştırmak için çaba gösterdiğini belirterek savaştan ekonomik çıkarlar sağlamaya çalışan tarafların ve kişilerin olduğunu, fakat bu zümrenin Afganistan’da dış unsurların şiddeti körüklediğini iddia ettiklerini söyledi.

Amerika’da Donald Trump’ın 3 Kasım başkanlık seçimlerini kaybetmesi ve Demokrat Joe Biden’in kazanmasının ardından Afganistan dış siyasetinde doğrudan veya dolaylı bir şekilde özel bir konuma sahip olan ülkeler, Amerika’nın yeni başkanı Joe Biden’in bu tür dosyalarda mantıklı siyasetler izlemelerini talep ediyor.

Afganistan savaş dosyasında ve Amerika ile Taliban grubu arasında Şubat 2020’de imzalanan barış anlaşmasına göre Afganistan ve dolaylı bir şekilde bu ülkenin gelişmelerinde etkili olan ülkelerin temel talebi Amerikan askeri güçlerinin Afganistan’ı terk etmesi oldu. Bunun için Amerika’nın askerlerini bu ülkeden çekmesi için belirli bir takvim belirlemesi de istendi.

Bölgesel aktörler ve Afganistan komşuları arasında İslamabat hükümeti, Afganistan gelişmeleri dosyası çerçevesinde savaş ve barış ikileminde en çok çatışmalara sahne olan ülkelerden biri olmuştur.
İslamabat yönetimi açısından bu halkı ve hükümeti, Afganistan savaşının en büyük mağdurudur. Zira Afganistan’da yaşanan şiddet, savaş ve güvensizlik olaylarının Pakistan’a sıçraması ve yayılması ile Pakistan bu savaştan etkilenerek zararlı çıkmıştır.

Pakistanlı yetkilileri çabalarını terörizmle savaşmaya, savaşı sona erdirmeye ilaveten Afganistan’a barışı geri getirmeye ve bu ülkeye yardım etmeye odaklandırmaya rağmen, Beyaz Saray yönetimi, İslamabad’ı aşırılığa karşı çifte standartlı davranmak ve Afganistan’daki yabancı güçlerin görevini zayıflatmakla suçlamaktadır.

Taliban’ın Afganistan’daki savaşı sürdürmeye kışkırtmasıyla istikrarsızlığı sürdüren ve tetikleyen ABD ve NATO birliklerinin varlığının devam etmesi ile birlikte, yabancı askeri güçlerin birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi artık Pakistan için ulusal ve bölgesel bir talep haline gelmiştir. Pakistan, Afganistan’da ve bölgede, ulusal ve bölgesel bir isteğe dönüşen bu talebin gerçekleşmesini de güçlü bir şekilde desteklemektedir.

Pakistanlı yetkililere göre, Amerikan işgal askeri güçlerinin Afganistan’dan çekilmesiyle, Afganistan’daki aşırılık yanlısı grupları, saldırıda bulunarak istikrarsızlık ve güvensizlik oluşturmak için öne sürdükleri bahaneleri ve saiklerinin ortadan kalkacak ya da büyük ölçüde azalacaktır.

Buna ek olarak, Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi’nin de belirttiği gibi, ABD’nin geri çekilmesi, barış için temel dayanak olacak ve Afganistan’daki savaşın sona ermesine neden olurken, komşu ülkelerin ve bölgenin güvenliğini olumlu yönde etkileyecektir.

Pakistanlı yetkililer, Afganistan’daki herhangi bir istikrarsızlığın bu ülkeyi de istikrarsızlaştıracağının altını önemle çizerek defalarca ifade etseler de, Kabil yetkilileri İslamabad’ın tutumlarına ve politikalarına ve hatta iki ülkenin üst düzey siyasi yetkililerinin istişarelerine hiçbir zaman güvenmemiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2021 (22) içerik yüklenmiştir.