Asyaİran

Pakistan’ın İran’ın CPEC Stratejik Projesine Katılmasına Olumlu Sinyali

Pakistan ulusal meclis başkan vekili Kasım Han Suri İran’ın Pakistan ile Çin arasındaki stratejik ortak ekonomik projesine katılmasını iyi karşılayacaklarını belirtti.

Pakistan ulusal meclis başkan vekili Kasım Han Suri Pakistan ve Çin’in CPEC projesi çerçevesinde ekonomik işbirlikleri geliştirme ve sağlamlaştırma birliğine değinerek şöyle bir açıklamada bulundu:” Bu proje, hem de İran ve Çin arasındaki 25 yıllık stratejik kapsamlı işbirliği belgesi çerçevesinde üç bölge ülkesinin işbirliği için olağanüstü bir ortam hazırlamıştır. Bu ortam ve projeler sayesinde bölgesel ulaşım hatları, yoksulluk ile mücadele, ticareti sağlamlaştırma ve yeni iş fırsatları yaratma yolunun zemini hazırlanacak ve bu yolda ilerleme kolaylaşacaktır. ”

Pakistan meclisi başkan vekili ayrıca kimi ülkelerin bölgesel işbirliği ortamına bozmaya ve bölgesel ilişkilerin arttırılması ve pekiştirilmesi yönünde koalisyonlar ve birlikler kurulmasını engellemeye yönelik çalışmalarına değinerek uyarıda bulunup sözlerine şunları da ekledi:” Bölgede, özellikle de altkıtada, ortak çıkarlara zarar verilmemesi ve sürdürülebilir gelişme ve kalkınma hedeflerine ulaşmak için yayılmacı siyasetlerin önünü kesmeliyiz. ”

İslamabad’ın İran’ın da Pakistan ve Çin ortak ekonomik koridor projesine katılmasını iyi karşılaması, Pakistan yetkililerinin sürdürülebilir kalkınma gibi ortak hedeflere ulaşmak için bölgesel işbirliklerin zaruretinin farkına vardığını gösteriyor. Tabii ki bu yakınlaşma yaklaşımı, her zaman bölge dışı aktörler ve süpergüçler tarafından tehditle karşılaşmıştır.

CPEC olarak bilinen Çin ve Pakistan’ın ortak ekonomik koridoru projesi bir kuşak bir yol süper projesinin ufak bir parçasıdır. Çin bu süper projesi çerçevesinde Pakistan ile ulaşım hatlarını tam kapasite çalıştırarak bu hattı İran üzerinden Avrupa’ya doğru devam ettirmek istiyor.

57 milyar dolar değerinde olan bu koridor Pakistan ve Çin arasında en önemli işbirliği projesidir. Bu yolun tamamlanması en az 2025 yılına kadar zaman alacaktır.

İran’ın enerji, sanayi, madencilik, ticaret gibi önemli alanlardaki ekonomik kapasitesi İran’ın ikili veya çok taraflı stratejik bağların şekillenmesinde ve sağlanmasındaki rolünün dikkate alınmasına yol açmıştır.

Çin ile İran arasında 25 yıllık kapsamlı stratejik işbirliği anlaşması imzalamak için yapılan ilk anlaşmalar, İran’ın bölge ekonomisinin kalkınması ve refahındaki ayrıcalıklı konumunu gösteren örnekler durumlar arasında yer alıyor. Aslında bu önemli konum bölgedeki büyük ülkelerin gözünden de kaçmamıştır.

İran’a karşı ABD’nin hayata geçirdiği eşi benzeri görülmemiş yaptırımlara rağmen, bölgesel düzeyde, çeşitli ülkelerin Tahran ile ekonomik işbirliğini sürdürme ve artırma çabaları, Beyaz Saray’ın İran ile işbirliğini sürdürmelerini engelleme baskısının etkisizliğini gösteriyor.

İran’ın komşuluğunda bulunan Pakistan da, İran’ın çeşitli ekonomik kapasitelerinin farkındadır bu nedenle İran ile ikili çok taraflı bağlar kurarak ekonomisini geliştirmek için bu kapasiteleri kullanmaya çalışıyor.

İran ile işbirliği, enerji arzı açısından ekonomik büyümelerinin gerçekleşmesini ve sürdürülebilirliğini garanti edebilecek büyük petrol ve gaz kaynaklarına sahip dünyanın en büyük ülkelerinden biri olması nedeniyle Çin ve Pakistan dahil olmak üzere bölge ülkelerinin temel önceliklerinden biridir.

Bölgedeki farklı ülkelerin Washington’dan gelen baskı ve yaptırımlara rağmen İran ile işbirliğini güçlendirmeyi ihmal etmemesi, ABD politikalarının Tahran karşısındaki başarısızlığının bir başka tezahürüdür. Bu durum aslında Amerika hegemonyasının gerilediğini ve Beyaz Saray politikalarına bağlılık döneminin sona erdiğini göstermektedir

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.