Asya

Pakistanlı Oturma Eylemi Yapanların Şartı Fransa Büyükelçisinin Ülke Dışı Edilmesi Oldu

Pakistan’da oturma eylemi yapan binlerce kişi, hükümetin Fransa büyükelçisini ülke dışı etmediği müddetçe itirazlarına devam edeceklerini bildirdiler.

Ravalpindi şehir merkezinde ” Lebbeyk Hareketi”ni başlatan dini grup aktivistleri ve destekçilerinden binlerce kişi Fransa karşıtı gösteriler düzenleyip Pakistan başkenti İslamabat’a doğru yol almak istediler. Bu sırada ise polis müdahalesi ile karşılaştılar.

Lebbeyk Hareketi yüksek konseyi ise bu gösterilerin düzenlenmesine paralel olarak şöyle bir açıklamada da bulundu:” Fransa büyükelçisi ülke dışı edilmelidir. Pakistan da büyükelçisini Paris’ten geri çekmeli Fransa ile tüm ticari ve ekonomik anlaşmaları iptal etmelidir. ”

Son haftalarda İslamabat hükümeti Fransa büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırıp Emmanuel Macron’un İslam karşıtı açıklamaları ve Charlie Hebdo dergisinin Allah Resulüne yönelik hakaret içerikli yayımları hususunda ona uyarıda bulunsa da Pakistan’ın farklı şehirlerinde gösteriler devam etmektedir.

Pakistan başbakanı İmran Han 5 Ekim günü Fransa cumhurbaşkanının Allah Resulüne yönelik hakaret içerikli karikatürlerin yayımlanması hususunda tutumunun Müslümanların duygularını derinden zedelediğini bu yöndeki açıklamalarının ise İslamofobi ve radikalizmi körüklediğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Kasım 2020 (38) içerik yüklenmiştir.