Ermenistanİran

Paşinyan: İran kamyonları Ermenistan’ın yeni caddesini kullansın

Ermenistan başbakanı bundan böyle İran kamyonlarının Ermenistan’a gitmek için Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gümrük ödemeden “Goris-Gapan” yolu yerine “Tetav-Ağvan” yolunu kullanmalarını söyledi.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Nikol Paşinyan dün kabine toplantısında yaptığı konuşmada, yeni caddeyi kullanmakla, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ermenistan’a giden kamyonlara oluşturduğu sorunların bertaraf olduğunu belirtti.
Ermenistan başbakanı İran kamyonlarının da hali hazırda bu caddeyi kullanabilecekleri belirterek Azerbaycan Cumhuriyeti’ne gümrük ödememelerini istedi.
Bu bağlamda Ermenistan Bölgesel Yönetim ve Altyapı Bakanı Gnel Sanosyan, söz konusu yolun alt ve üst yapılarının bittiğini ve İranlı kamyon ve otobüslerinin kullanımı için tamamen hazır olduğunu söyledi.
Azerbaycan Cumhuriyeti Ermenistan ile geçen sene 44 günlük Karabağ savaşı ardından son aylarda, İran ve Ermenistan arasında Syonik eyaletinde ana caddede yaklaşık 21 km boyunca Goris-Gapan yolunda gümrük geçiş noktaları kurarak Ermenistan’a giden İran kamyonlarından 130 dolar gümrük alması İran’ın itirazı ile karşılaştı.
Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bu girişimi ardından Ermenistan hükümeti bu ülkeye transitleri kolaylaştırmak için bu yolu kullanmak için hazırladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.