AzerbaycanErmenistan

Paşinyan: Karabağ savaşından kaçınmak imkansızdı

Ermenistan Başbakanı, Erivan’ın mevzilerinden çekilmesi durumunda bile Dağlık Karabağ savaşından kaçınmanın imkansız olacağını vurguladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, “Bunun nedeni, arabulucu çevreler arasındaki ve Kafkasya bölgesindeki gerilimlerin o kadar yüksek olmasıdır ki, savaşa bir çözüm bulunamamıştır.” dedi.

Ermenistan Başbakanı, Dağlık Karabağ sorununun ancak hukuki statüsünün netleşmesi halinde sorunun çözüleceğini belirterek, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu’nun vurguladığı şeyin de bu olduğunu sözlerine ekledi.

Ermenistan ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği askeri çatışmalar geçen yıl 27 Eylül Pazar günü başlamış ve Rusya’nın arabuluculuğuyla 10 Kasım’da sona ermişti.

Bu arada Karabağ’da Azerbaycan karşısında yenilgiye uğrayan Ermenistan’ın Başbakanı Nikol Paşinyan’a öfke ve tepki dinmiyor.

Dağlık Karabağ savaşında ölen bir Ermeni askerinin mezarına çiçek bırakmak isteyen Paşinyan’a askerin ağabeyi önce tepki gösterdi, daha sonra da mezara çiçek bırakılmasını engelledi.

Paşinyan, daha önce de kilisede ölen askerler için düzenlenen dini tören sırasında papaza elini uzatmış, Papaz, Paşinyan’a tepki göstererek elini vermemiş, sonra da kapıyı göstererek çıkmasını istemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2021 (21) içerik yüklenmiştir.