AfganistanDünyaHaberlerOrtadoğu

Pencşir cephesi komutanlarından Fehim Deşti öldürüldü

Haber kaynakları, Pencşir Cephesi komutanlarından Fehim Deşti’nin öldürüldüğünü bildirdiler.

Fars Haber Ajansı’na göre, güvenilir kaynaklar Afgan medyasına Deşti’nin ölüm haberlerinin her iki tarafça da doğrulandığını bildirdiler.

Afganistan’da Taliban’a direnen Pencşir vilayetini kontrol eden grupların sözcüsü Fehim Deşti, Taliban’la süren çatışmalarda hayatını kaybetti.

Taliban’ın, Afganistan’da ele geçiremediği tek vilayet olan Pencşir’deki ilerleyişi devam ediyor.

Pencşir’i kontrol eden Afganistan Ulusal Direniş Cephesi’nin sözcülüğü görevini yürüten Fehim Deşti, Taliban’a karşı süren çatışmalarda öldürüldü.

Cemiyet-i İslami Partisi Liderlik Konseyi Üyesi ve Deşti’nin yakın arkadaşlarından Nur Rahman Ahlaki, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Deşti’nin öldüğünü doğruladı.

Deşti, eski Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın kız kardeşinin oğluydu.

Deşti, cephenin lideri Ahmed Mesud’un babası ünlü Afgan komutan Ahmed Şah Mesud’un 21 yıl önce hayatını kaybettiği suikast sırasında yanında bulunmuş ve olaydan yaralı kurtulmuştu.

Taliban ile Pencşir’deki güçler arasındaki çatışmalarda ayrıca, Ahmed Şah Mesud’un komutanlarından Abdulvedud Zere’nin de hayatını kaybettiği bildirildi.

Deşti ve Zere’nin Pencşir’in Ruha ilçesinin Deştek bölgesinde Taliban güçleriyle çıkan çatışmalarda hayatını kaybettiği açıklandı

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.