AmerikaAfganistanDünyaHaberlerİranOrtadoğu

Pentagon: ABD’nin Afganistan’da artık askeri rolü yok

Pentagon sözcüsü, Afganistan’daki savaşın bittiğini ve ABD güçlerinin artık Afganistan’da askeri bir rolünün olmadığını söyledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby CNN’e verdiği demeçte, “Afganistan’daki savaş bitti ve orada artık ABD askeri yok” dedi.

Kirby, Afganistan’da çok sayıda Amerikan vatandaşının kaldığını da belirterek, “ABD’nin Afganistan’daki Amerikan halkının tahliye edilmesi için  askeri hiç  bir rolü yoktur.” dedi. 

ABD’li yetkililer, ABD vatandaşı olan Afganlıların Afganistan’dan güvenli bir şekilde ayrılmasını sağlamak için Taliban ile işbirliği yapmaktan başka seçeneklerinin olmadığını kabul ettiler.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Salı günü yaptığı açıklamada, “Kabil havaalanının açık kalması gerekiyor ve ülkeyi terk etmek isteyip de gidemeyen insanların olduğundan emin olmamız gerekiyor” dedi.

Taliban, Salı günü son ABD uçağının havaalanından ayrılmasından sonra Kabil Uluslararası Havaalanı’nın tam kontrolünü ele geçirdi ve ABD tarihindeki en uzun savaşın sonunu işaret etti.

ABD, 20 yıllık işgalin ardından nihayet tüm birliklerini, yabancı uyruklularını, diplomatlarını ve personelini Afganistan’dan geri çekti.

Son Amerikan birliklerinin çekilmesinin açıklanması Kabil’de büyük sevince ve kutlamalara neden oldu. 

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.