Ortadoğuİran

Pentagon: Bercam’ı geciktirmek için fırsat yok

Los Angles Times gazetesinin bildirdiğine göre Amerika savunma bakanlığı Pentagon, Washington’un bir an önce İran ile anlaşmaya varmak gerektiğini, zira artık gecikme şartlarına katlanamayacağını, anlaşmaya varmamanın alternatifinin, İran’ın nükleer silah yapımı veya savaş olduğunu iddia etti.
Bu arada bir Amerikan sitesi yayınladığı raporda Kapsamlı Ortak Eylem Planı Bercam nükleer anlaşmanın mevcut durumundan Washington’un sorumlu olduğunu yazdı.
MSNBC haberin sitesi söz konusu haberde, “Amerika başkanı Joe Biden diplomasisi, eski başkan Donald Trump’ın sözde yanlışlarını düzeltmesi gerekir.” şeklinde açık yazısında, Amerika’nın Bercam anlaşmasından çekilmesi ardından Joe Biden ulusal güvenlik takımının, “daha cesur” İran ile karşılaştığını zira İran’ın geçen yıllarda kendi nükleer kabiliyetlerine geri döndüğünü yazdı.
Haberde “İran nükleer çalışma programının daha büyük yoksa daha küçük olduğu konusuna bakılarak, maksimum baskı siyasetinin yenilgiye uğradığı söylenebilir” yazıldı.
MSNBC ayrıca şöyle yazdı:
Amerikalı diplomatlar mevcut durumun Amerika’nın suçu olduğunu inkar edemezler. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı 2018 yılına kadar İran’ın nükleer anlaşmanın içeriğine bağlı olduğunu defalarca onayladı. Anlaşmadan çekilmek için “biz daha fazla istiyoruz” bahanesinden başka kabul edilen bir açıklaması yok ve bu da hüsnü niyete dayalı müzakerelere aykırıdır.”

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.