Kuzey Amerika

Pentagon’un 14 bin terörist askeri ile ilgili muğlak açıklaması

Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah, Batı Asya’ya 14 bin Amerikalı terörist askerin gönderilme ihtimalini tekzip etti.

Amerika savunma bakanlığı Pentagon Sözcüsü Alyssa Farah Perşembe günü twitter hesabında yaptığı açıklamada, Wall Street Journal gazetesinin raporu yanlış olduğunu, Amerika İran ile mücadele için Batı Asya’ya 14 bin asker gönderme niyetinde olmadığını belirtti.

Ancak Pentagon Sözcüsü Farah, acaba bölgeye gönderilecek terörist asker sayısı mı, yoksa görevleri mi, ya da esasen bölgeye fazladan terörist asker gönderecekleri mi yanlış, buna açıklık getirmedi.

Wall Street Journal gazetesi güvenilir kaynaklardan naklen, İran karşısında caydırıcı güç oluşturma bahanesi ile Batı Asya’da Amerikalı terörist askerlerin sayısı önemli oranda artma ihtimali söz konusu olduğunu yazmıştı. Gazete bu plan nihai onayı durumunda onlarca savaş gemisi, askeri teçhizat ve belki de 14 bin kadar terörist asker Batı Asya bölgesine sevk edilebileceğini belirtti.

Wall Street Journal gazetesinin bu iddiası, ABD Başkanı Donald Trump bundan önce birçok kez Amerikalı terörist askerlerin başka bölgelerde varlığı Amerika’ya ağır bedel dayattığını ve hiç bir fayda da sağlamadığını açıkladığı halde gündeme geliyor. Trump ayrıca başkanlık seçim kampanyaları sırasında da Amerikalı terörist askerleri Batı Asya bölgesinden çekeceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 19 Eylül 2020 (25) içerik yüklenmiştir.