Latin Amerika

Peru’da Devlet Başkanı Vizcarra’nın görevden alınmasıyla başlayan olaylarda tansiyon yükseldi.

Peru’da Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın görevden alınmasıyla başlayan protestolarda gerilim arttı. Çıkan olaylarda çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Peru parlamentosu, hakkındaki yolsuzluk iddialarıyla Devlet Başkanı Martin Vizcarra’yı dün gerçekleştirdikleri toplantıda görevden almıştı. Vizcarra’nın görevden alınmasının ardından protestolara sahne olan Peru sokaklarında ve diğer kentlerde tansiyon yükseldi. Protestoların merkezi başkent Lima’nın tarihi San Martin Meydanında binlerce protestocu parlamentoya yönelince polis müdahalesiyle karşılaştı. Polis, kendilerine direnen göstericilere göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu. Çıkan olaylarda çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Ülkenin en kalabalık ikinci şehri Arequipa’da da polisle çatışan protestocular gözaltına alındı. Ayrıca Trujillo, Chiclayo ve Huancayo gibi Peru’nun diğer şehirlerinde de protestolar gerçekleştirildi.

Yasama Meclisi Başkanı Manuel Merino, yolsuzluk iddiasıyla görevden alınan Martin Vizcarra’nın ardından devlet başkanlığı görevini devraldı. Merino, “2016-2021 anayasal dönemini tamamlamak için devlet başkanlığı görevini sadakatle yerine getireceğime, ülkem ve tüm Perulular adına yemin ederim” sözleriyle yeni görevine başladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2021 (35) içerik yüklenmiştir.