ArabistanİranÜrdün

PETRA Ajansının İddiası: İran Genelkurmay Başkanı Bakıri Ürdün’de Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştü

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri’nin, Ürdün’de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri makamları ile bir araya geldiği açıklandı.
Ürdün, Suudi Arabistan ile İran arasında güvenlik ve bölgesel istikrarın ele alındığı bir diyalog oturumuna ev sahipliği yaptığını duyurdu.

Ülkenin resmi ajansı PETRA’da yer alan haberde, başkent Amman’da yer alan Güvenlik Araştırmaları Arap Enstitüsünde gerçekleşen oturuma Suudi Arabistan ve İran’dan uzmanların katıldığı belirtildi.

Oturumun ne zaman yapıldığına dair bilginin paylaşılmadığı haberde, “Güvenlik ve teknik konuların tartışıldığı oturumda, füzelerin tehdidi ve mekanizmalarına odaklanıldı.” ifadeleri kullanıldı.

Amman’daki diyalog buluşmasında İran’ın nükleer programının da konuşulduğuna dikkat çekilen haberde, “İran’ın nükleer programı ve nükleer yakıt alanında iş birliği başta olmak üzere bazı alanlarda iki taraf arasında güvenin sağlanması için teknik adımların da tartışıldığı” aktarıldı.

Haberde sözlerine yer verilen Güvenlik Araştırmaları Arap Enstitüsü Genel Sekreteri Eymen Halil, “Oturum karşılıklı saygı çerçevesinde gerçekleşti. Katılımcı taraflar da ilişkilerin geliştirilmesi ve bölge halklarının refahına katkı sağlayacak bölgesel istikrarı güçlendirmeye istekliydi.” dedi.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakıri bugün Tahran’da Umman Genelkurmay Başkan Yardımcısı ile yaptığı görüşmede yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve BAE yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerine işaretle, bazı yanlış anlaşılmaların kısmen giderildiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.