Dünya

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC oturumu ertelendi

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’te bazı kaynaklar, OPEC liderler ön hazırlık oturumunun ertelendiğini bildirdiler.

Sözkonusu kaynaklar, petrol fiyatları üzerinde ihtilafları bulunan Rusya ve Arabistan arasındaki anlaşmazlıktan dolayı pazartesi yapılması kararlaştırılan ön hazırlık oturumunun ertelenebileceğine dikkat çektiler.

Bu arada Rusya devlet başkanı Putin, petrol fiyatları için çağrıda bulunarak fiyat verdi. Rusya Devlet başkanı Vladimir Putin, Rus petrol şirketlerinin başkanlarıyla videokonferans ile görüştü. Putin, OPEC içinde yaşananları ve Suudi Arabistan’ın tavrını değerlendirdi, çağrıda bulundu. Putin, “Rusya yüksek fiyatlara da düşük fiyatlara da karşı. Varil başına 42 dolar bizim için makul bir fiyat seviyesidir. Bütçemizi de bu fiyata göre ayarladığımız için bu seviyelere bizim için uygun.” dedi.

Küresel petrol piyasalarındaki durumun son derece karmaşık bir halde olduğunu anlatan Putin, ‘Koronavirüs salgını neredeyse tüm dünya ekonomisini etkiledi ve petrol talebi sert bir şekilde düştü. Bu durum hem teknolojik hem de ekolojik riskler barındırıyor.” diye konuştu.

Düşen petrol talebi nedeniyle küresel petrol üretiminin azaltılması gerektiğini belirten Putin, “Küresel petrol üretimini günlük 10 milyon varil azaltmak gerekiyor ve bunun ortaklık çerçevesinde yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

Suudi Arabistan, OPEC ve Rusya önderliğindeki bazı OPEC dışı petrol üreticisi ülkeler arasında “adil bir anlaşma” sağlanması için acil toplantı çağrısında bulunmuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2023 (69) içerik yüklenmiştir.