Afrikaİran

Polisario Cephesi: İran ve Hizbullah’la hiç bir irtibatımız yok

Polisario Kurtuluş Cephesi Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Haddad, bu cephenin İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan Hizbullah hareketi ile irtibatı konusunda ileri sürülen iddiaları tekzip etti.

Sputnik’in haberine göre, Polisario Kurtuluş Cephesi Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Haddad, bu cephenin İran İslam Cumhuriyeti ve Lübnan Hizbullah hareketi ile irtibatı konusunda ileri sürülen iddiaları reddederek, Fas yönetimi tarafından ileri sürülen bu iddia tamamen mesnetsiz ve gerçekte büyük bir yalan olduğunu belirtti.

Sözcü Haddad: Fas yetkilileri S. Arabistan ve ABD’nin İran karşıtı propagandalarından nemalanmaya çalıştıklarını kaydetti.

Polisario Kurtuluş Cephesi Dış İlişkiler Sorumlusu Muhammed Haddad ayrıca S. Arabistan, ABD ve Fas yönetimi bu iddialarını doğrulayabilecek hiç bir belge veya kanıt gösteremediklerini ifade etti.

Fas yönetimi Mayıs 2018’de Lübnan Hizbullah hareketi Polisario Cephesi’ni desteklediğini ve İran İslam Cumhuriyeti’nin Cezayir Büyükelçiliği de Hizbullah hareketi ile Polisario Cephesi ile irtibat kurmasına yardımcı olduğunu ileril sürerek İran ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

İran İslam Cumhuriyeti ise bu iddiaları resmen reddederek Polisario Cephesi ile her türlü işbirliği iddiası yanlış ve gerçek dışı olduğunu açıkladı.

Polisario Cephesi Batı Sahra’da faaliyet yürüten siyasi – askeri bir örgüttür.

Başa dön tuşu
Kapalı