AmerikaÇinHaberler

Pompeo: Çin şirketi Huawei’yle iş yapmamak lazım

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin Komünist Partisinin koronavirüs salgını konusunda şeffaf olmadığının görüldüğünü belirterek ülkelerin Çin telekom devi Huawei ile iş yapmaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Pompeo Fox Business’a verdiği demeçte, “Çin Komünist Partisinin şeffaf ve açık olmadığı ve verileri uygun bir şekilde ele alamadığı bu an, pek çok ülkenin Huawei ile ilgili yaptıklarını yeniden düşünmelerine neden olacak.” dedi.

Pompeo, ABD  müttefiklerinden  Huawei kullanmaktan uzak durmalarını isterken, İngiltere başbakanı Johnson’ın Huawei hakkındaki kararını ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki  elektronik gözetim ittifakına büyük bir darbe olarak niteledi. 

ABD’li yetkililer Çin’in Huawei’yi istihbarat toplamak için kullanabileceğinden korkuyor.

Bu arada Çin dışişleri bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, dün yaptığı açıklamada, ABD’nin Çin’i koronavirüs ile ilgili gerçekleri açıklamadığına dair iddiaları reddetti. 

Bilindiği gibi Amerikan yönetimi ve özellikle Trump, sürekli olarak Çin’i, koronavirüs ile ilgili gerçekleri zamanında açıklamamakla suçluyor.  

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.