Amerika

Pompeo:” F35 Sözleşmeleri ve General Süleymani Suikastı, Normalleşme Anlaşmalarında Rolü Vardı “

Eski ABD dışişleri bakanı, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanına suikast düzenlenmesinin ve Amerikan F35 savaş uçaklarının BAE’ye satılması sözleşmesinin, Tel Aviv ile bazı Arap ülkeleri arasındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir anlaşmanın sonuçlandırılmasında etkili olduğunu itiraf etti.

Siyonist Yediot Aharonot gazetesine verdiği röportajda Mike Pompeo, bazı Arap ülkeleriyle Tel Aviv ilişkilerinin normalleşmesi ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı General Hac Kasım Süleymani’ye yönelik suikast de dahil olmak üzere çeşitli konulara değindi.

Ray el Yevm gazetesi, Yediot Aharonot gazetesinden naklen, eski ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Amerika’nın F35 savaş uçaklarını BAE’ye satma sözleşmesinin Abu Dabi ile Tel Aviv arasındaki ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir anlaşmanın imzalanmasında etkili olduğunu ve hatta kilit bir koşul olduğunu söylediğini aktardı.

İbranice yayın yapan gazete, Mike Pompeo’nun Abu Dabi ve Manama arasındaki ilişkilerin Tel Aviv ile normalleşme anlaşmasının imzalanmasında kilit rol oynadığını ve bu konuda yoğun görüşmeler gerçekleştirildiğini belirtti.

Filistin El Yevm haber sitesinin röportajın başka bir bölümünü tercüme ettiği haberine göre, eski ABD Dışişleri Bakanı, Washington’un Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanına suikast düzenlenmesinin ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunduğunu kabul etti.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.