Kuzey Amerikaİran

Pompeo Yakında İran’a Karşı Yeni Girişimlerin Hayata Geçirilmesinden Söz Etti

Amerika dışişleri bakanlığında son günlerini geride bırakan Mike Pompeo bu hafta içerisinde İran’a karşı yeni yaptırımların hayata geçirileceğini duyurdu.

Pompeo Amerika dışişleri bakanlığı sitesinde yayımlanan bildiride şöyle bir açıklamada bulundu:” Amerika İran’ın yanıt vermeye zorlanması sürecine devam edecektir. Bu çerçevede mevcut hafta içerisinde Tahran’a karşı yeni girişimler hayata geçirilecektir. ”

Amerika başkanlık seçimleri Donald Trump’ın Beyaz Saray’dan uzaklaşması ile sonuçlanmasının ardından haber kaynakları Trump hükümetinin kalan az sürede her hafta İran’a karşı yaptırımlar hayata geçirmek istediğini belirttiler.

Bu doğrultuda Amerika hazine bakanlığı geçen hafta bir kaç İranlı kurum ve şahsa da yeni yaptırımlar uyguladı.

Amerika başkanı Trump BERCAM nükleer anlaşmasından çıkmasının ardından İran’a karşı maksimum baskı siyaseti uygulayarak İran’ı zorla müzakere masasına oturtmak ve kendi zannınca Amerika için daha iyi bir anlaşmaya varmak istedi.

İki yıl önce İran’ı baskılar altında bırakarak müzakere masasına geri getireceğini iddia eden Trump ve hükümeti hala bu hedefine ulaşamamıştır. Bu yüzden Trump hükümeti bu başarısızlığı yüzünden de büyük eleştiriler almıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.