İranKuzey Amerika

Pompeo’un İran’a yönelik yaptırımlarının etkisiyle ilgili iddia

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın iktisadi gelişmesindeki düşüşün ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoların etkisinden kaynaklandığını ileri sürdü.

Pompeo, dün dünyanın tepkilerinin aksine Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkması ve İran’a yönelik yaptırımların yeniden yürürlüğe konulmasının İran aleyhinde son derece etkili olduğunu iddia etti.

Pempeo, ABD’nin siyasetleri ve yaptırımlarından dolayı son iki yılda İran ekonomisinin büyümesinin gerilediğini belirterek, dünyanın yaptırımlar konusunda yanlış tutum izlediğini iddia etti.
Pompeo bu arada İran ile nükleer anlaşmanın etkili olmaması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) partnerlerine bu anlaşmadan çıkma çağrısında bulundu.

Louisville Üniversitesi’nde konuşan Pompeo, “Avrupalıları, İranlılardan vazgeçmeye çağırıyoruz, çünkü bu anlaşmadaki katılımları verimsiz” iddiasında bulundu.

Bilindiği gibi İran İslam Cumhuriyeti, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkması ve AB’nin de sözde nükleer anlaşmayı desteklemesi ama uygulamada adeta ABD’nin siyasetlerini takip etmesi ve İran’a yönelik taahhütlerini yerine getirmemelerinin ardından, nükleer anlaşma çerçevesinde taahhütlerini azaltmada bu zamana kadar 4 kez girişimde bulunmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.