AmerikaAsya

Putin: ABD seçim sistemi sorunlu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD başkanlığını kazanan Biden’i tebrik etmemesinin bir nedeni olmadığını söylerken, sadece kesin sonuçların beklediklerini dile getirdi.

Rusya başkanı, ABD seçim sistemiyle ilgili bazı sorunlar olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rossia-1 devlet televizyonuna verdiği röportajda ABD seçim sistemindeki bazı sorunların Amerikalılar için de açık bir gerçek olduğunu söyledi.

Putin, ABD seçim sisteminin değiştirilip değiştirilmeyeceğine Amerikan halkı ve yetkililerinin karar vermesi gerektiğini vurguladı.

Rusya başkanı, ABD seçimlerinin meşruiyetini değerlendirmenin Amerikalılara düştüğünü de sözlerine ekledi.

ABD’nin seçim sisteminde sorunlar olduğunu, ancak bunun Rusya’nın değil ABD’nin sorunu olduğunu söyleyen Putin, “Şu anda geniş kitleler tarafından dahi biliniyor, şu veya bu eyalette kazanan aday, tüm delegelerin oylarını alıyor. Diyelim ki yirmi delege var, 11’ini kazanıyor fakat 20’sini de alıyor. Fakat bazen bu delegelerin arkasında daha az seçmen olabiliyor. Peki bu demokratik mi? Bence bu konu çok açık. Bunu Amerikan siyasi sistemini ya da seçim sistemini damgalamak için söylemiyorum. Bu uzun zaman önce yapıldı. Amerikalı meslektaşlarımdan birinin bana geçmişte söylediği gibi, ‘biz buna alışkınız’. Uygulama bu şekilde. Bir şeylerin değişmesi gerekli mi, gereksiz mi, bu bizim işimiz değil.” ifadelerini kullandı.

Putin, Rusya’nın ABD’deki iç siyasi zıtlaşmanın sona ermesini beklediğini, Moskova’nın oradaki başkanlık seçimlerinin kazananını tebrik etmemenin gizli bir nedeni olmadığını söyledi:

“Herkese saygı duyuyoruz, hem görevdeki Başkan Trump’a, hem de bu göreve aday olan Bay Biden’a” diyen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle burada bizim için sorun yok. Tamamen formalite olan şeyler ise yerleşik uygulamalara ve davanın yasal yönüne uygun olarak yapılmalı. Bunun hiçbir gizli nedeni yok, olağandışı veya ilişkimizin daha fazla bozulmasına temel oluşturabilecek hiçbir şey yok. Bu işin formalitesi.”

Rus lider, “Amerikan halkının güvenine sahip her kişiyle çalışacağız. Ancak bu güveni kimin kazandığı, partilerden biri diğerinin zaferini kabul ettiği ya da seçimlerin nihai sonuçları meşru, yasal bir şekilde özetlendiği zaman belli olur” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2021 (24) içerik yüklenmiştir.