AfganistanAmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

Putin: ABD’nin Afganistan’daki 20 senelik varlığı sıfırla sonuçlandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Afganistan’da 20 sene süren varlığının ‘sıfırla sonuçlandığını’ söyledi.

Rusya lideri, ABD’nin, Afganların kültürlerini hesaba katmadan kendi değerlerini zorla kabul ettirme hatasına düştüğü eleştirisini yöneltti ve bu nedenle buradaki varlığından geriye sadece trajedi ile kayıpların kaldığını belirtti.

Rusya lideri Putin, Afganistan’daki 20 yıllık varlığını sonlandıran ABD’nin buradaki politikasına ilişkin, “Amerikan güçleri 20 sene boyunca bu topraklarda varlığını sürdürdü, 20 sene boyunca burada yaşayan insanları ‘medenileştirmeye’, kendi normları ile yaşam standartlarını yerleştirmeye çalıştılar” eleştirisinde bulundu.

Putin, ülkesinde okulların açılması nedeniyle Vladivostok kentinde öğrenciler ile bir araya geldiği konferanstaki açıklamalarına şöyle devam etti:
“Sonuç sadece trajedi, kayıplar oldu. Bu, bunu yapanlar, yani ABD için böyle oldu, dahası Afganistan topraklarında yaşayan insanlar için böyle oldu. Sonuç sıfır oldu, hatta eksiye düşüldü.”

Rusya Devlet Başkanı, ABD’nin Afganistan’da, buradaki insanların yaşayış biçimini ve adetlerini hiçe saydığını belirtip “Eğer ki birisi biriyle ilgili bir şey yapacaksa, bu insanların tarihinden, kültüründen, yaşam felsefesinden yola çıkmalı, onların geleneklerine karşı saygılı davranmalı” vurgusunu yaptı.

Putin bunun yanında, ‘dışarıdan hiçbir şeyin zorla kabul ettirilemeyeceğini’ kaydetti ve “Durumun gelişip olgunlaşması gerekir, eğer biri durumun daha çabuk olgunluğa ulaşmasını istiyorsa insanlara yardım etmesi gerekir” dedi.

Afganların çoğu, mevcut durumu ABD’nin Afganistan’daki başarısız politikalarına bağlıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.