HaberlerAvrupaDünyaİranOrtadoğu

Putin ve Macron Bercam’ı ele aldılar

Kremlin sarayı dün akşam Rusya ve Fransa cumhurbaşkanlarının aralarında Bercam nükleer anlaşmanın da bulunduğu çeşitli konular hakkında görüştüklerini duyurdu.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre kremlin sarayı yayınladığı bildiride, Vladimir Putin ve Emmanuel  Macron söz konusu telefon görüşmede Bercam nükleer anlaşmanın tam olarak yürütülmesi için müzakerelerin başlaması ve ilerlemesini istediler. Her iki ülke nükleer anlaşma üyeleridirler.
Son aylarda Rusya, Viyana’daki nükleer müzakerelerin ön şartı olarak İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik tüm yaptırımların kaldırılması gereğini defalarca vurgularken Fransa ise Amerika ile eş güdümlü olarak İran’a baskı uygulanmasını istiyor.
Şimdiye kadar Viyana’da Amerika’nın nükleer anlaşmaya geri dönmesi için 6 tur müzakere yapıldı. Tahran bu bağlamda tüm yaptırımların Amerika tarafından tamamen kaldırılması ve bunun doğrulanması şartı ile anlaşmadaki taahhütlerini yerine getireceğini defalarca vurgulamıştır.
Joe Biden hükümeti yetkilileri şimdiye kadar defalarca İran’a karşı baskı siyasetinin yenilgiye uğradığını ve Bercam’a geri dönmek istediklerini belirtmelerine rağmen şimdiye kadar bu bağlamda hiçbir girişimde bulunmadılar.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ağustos 2022 (42) içerik yüklenmiştir.