Kuzey AmerikaIrakİranİşgalci İsrail Rejimi

Rahmani Fazli: ABD ve ırkçı İsrail, İran ve Irak halklarının ortak düşmanlarıdır

İran içişleri bakanı Abdürrıza Rahmani Fazli, Iraklı mevkidaşı Osman Ali Ferhud Müşir Ganimi ile yaptığı telefon görüşmesinde, ABD ve siyonist İsrail’in, İran ve Irak halklarının gizli ve açık düşmanları olduğunu ve bunların bölgede güvensizlik peşinde ve aynı zamanda İslam ülkeleri arasında ilişkilerin gelişmesini önlemeye çalıştıklarını söyledi.

İran İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ganimi’yi yeni Irak içişleri bakanı olmasından dolayı kutlayan Rahmani Fazli, İran ile Irak içişleri bakanlıklarının birçok alanda iş birliği yapabileceğini belirterek, terör, organize suçlar, silah ve uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele gibi konuların yanı sıra iki ülke polis teşkilatları ile sınır işbirliklerinin İran ile Irak arasındaki işbirliği alanları arasında yer aldığını dile getirdi.

İki ülke sınırlarındaki sınır pazarlarının 24 saat çalıştırılmasını istediklerini kaydeden Rahmani Fazli, iki ülke sınırlarının tamamının açık hale gelmesi ile İran-Irak ticaret hacminin büyük ölçüde artabileceğini ve iki ülke tüccarı ve halkının bundan yararlanacağını ifade etti.

Irak Kürt bölgesi topraklarında bazı terör örgütlerinin bulunduğunu ve İran’a gelip terörist saldırılar düzenlediklerine işaret eden İranlı yetkili, Irak hükümeti ile Irak Kürt bölgesinin ortak sınırlardaki güvenliğin sağlanmasında daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini dile getirdi.

İran’ın Iraklı yatırımcılara kapılarını açtığını ve Irak’ın da İranlı yatırımcılar için gereken kolaylıkları sağlamasını beklediklerini bildiren Rahmani Fazli, geçen yıl Erbain törenlerine katılmak için İran’dan 3 milyon 700 bin kişinin Irak’a gittiğini söyledi.

Irak İçişleri Bakanı Osman Ganimi de bu telefon görüşmesinde, İran’la Irak arasındaki işbirliğin bütün alanlarda gelişmesinin iki ülke ve devleti için faydalı olacağına değinerek, ‘Bazı sınırları açtık ve diğer sınırları açmaya da kararlıyız. Terör, organize suçlar, mal, uyuşturucu madde ve sahte parayla mücadele konusunda ve ikili ilişkileri ilerletme konusunda kararlıyız ve uzun sınırlarımız nedeniyle karşılıklı iş birliğine ihtiyacımız vardır’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.