İran

Rebii: Nükleer ve savunma bilimine suikast yapılamaz

İran Hükümet Sözcüsü Rebii, İran’ın nükleer biliminin suikast yapılamaz olduğunu belirtti.

Bugün düzenlediği basın toplantısında konuşan Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, nükleer fizikçi Şehit Fahrizade’ye düzenlenen suikasta işaretle, ‘Teröristler kesinlikle hedeflerine ulaşamayacaklar. Nükleer ve savunma bilimimiz, suikaste uğrayacak ve geri döndürülebilecek değildir. Halkımız bu suikastin psikolojik operasyonlarından etkilenmediği gibi, bu günlerdeki davranışlarında da gösterdiği gibi, milli çıkarlarımıza bağlılık çerçevesinde gerçek düşmanlarına karşı daha akıllı ve daha birlik olduklarını ortaya koydular’ diye belirtti.

Rebii sözlerinin devamında, düşmanların bu suikastle toplumun psikolojik huzurunu bozmak, halkı hayal kırıklığına uğratmak, azami baskı politikasını başarılı kılmak, İran’ın stratejisinde kafa karışıklığı yaratmak ve onları düşman sahasında oynatmaya zorlamak ve nihayet bölgenin güvenliğini ile huzurunu bozmak gibi hedeflere ulaşmayı hedeflediğini kaydetti.

Sözcü Rebii, ‘İran halkının bu suikaste “kalite, boyutlar, zaman ve mekan” dahil kesin yanıt hakkı saklıdır’ diye ekledi.

Hükümet Sözcüsü Ali Rebii ayrıca, ülkedeki uranyum zenginleştirme miktarıyla ilgili bir soruya, ‘Bugün 3 tondan fazla zenginleştirilmiş uranyum stokumuz vardır ve ayda 250 ila 300 kilogram arasında zenginleştirilmiş uranyum üretiyoruz’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.