İran

Reisi: Garantisiz anlaşma anlamsızdır

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada, Amerikalıların ahde vefasızlıkları nedeni ile garantisiz anlaşmanın İran İslam cumhuriyeti için anlamsız olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi Pazartesi sabah yayınlanan CBS kanalının “60 dakika” adlı programa verdiği demeçte Amerika ile nükleer anlaşma konusundaki açıklamasında “İran, iyi ve adil bir anlaşmaya varma konusunda ciddi, ancak bu anlaşmada Amerika’nın çekilemeyeceğine dair bir garanti olmalı.” Dedi.
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın Amerika’ya güvenemeyeceğini çünkü bunu zaten tecrübe ettiğini vurguladı.
Reisi, İran’ın nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla, nükleer enerjinin tıbbi amaçlar, tarım, petrol ve gaz için kullanıldığını da söyledi.
İran’ın yürütme organının başkanı, Batı’nın atom bombası yapımıyla ilgili iddiaları hakkında defalarca açıklama yapıldığın bu iddiaların temelsiz olduğunu ve İran İslam cumhuriyetinin defalarca ilan ettiği gibi savunma doktrininde atom bombasının hiç yeri olmadığını söyledi.
Reisi, İslam inkılabı muhafızlar ordusu eksi Kudüs gücü komutanı korgeneral şehit Kasım Süleymani’ye yönelik kalleş terör saldırı konusunda da bu cinayetin Amerika eski hükümeti ve bizzat Trump’ın direktifi ile insanlık dışı şekilde işlendiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı BM genel kurul toplantısına katılma ve Amerika başkanı ile muhtemel görüşme hakkında yaptığı açıklamada da İran hükümetinin Amerika başkanı ile görüşme ve müzakereye hiç inanmadığını ve bunun faydasız olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.