HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: İran, Fransa ile ilişkilerin geliştirilmesini memnuniyetle karşılıyor

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, ‘İran hükümeti, Fransa ile ilişkilerinin özellikle ekonomik ve ticari alanlarda genişlemesini memnuniyetle karşılıyor. Fransa’dan başlayarak Avrupa ile kapsamlı işbirliğine hazırız’ dedi.

Fransız mevkidaşı Macron ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Reisi, İran ve Fransa’nın siyasi bağımsızlığının iki ülke arasında dengeli, sağlam ve sürdürülebilir ilişkiler kurmak için değerli bir varlık oluşturduğunu kaydederek, ‘Ortak çıkarlarımız bu ilişkilere dış unsurların müdahalesini önlemektir’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın son Bağdat konferansına ilişkin açıklamalarına da işaret eden Reisi, İran’ın her zaman Irak halkının yanında olduğunu dile getirdi.

Reisi, ‘İran, bölgede barış ve istikrarı sağlamak için her zaman Irak halkını savunma politikası izlemiştir ve bölgede güvenlik ve huzurun pekiştirilmesi bağlamında bölgesel işbirliğinin çok yararlı olduğunu düşünmektedir’ diye ekledi.

Terörle mücadeleye yönelik bölgesel ve uluslararası çabalara değinen Reisi, ‘Terör örgütü IŞİD, Amerikalıların eseridir ve onlardan destek almaktadır; Washington’un, IŞİD’i ve yeni terörizmi desteklemeye dahil olmasının arka planına karşı, yüksek kamuoyu önünde sorumluluk taşıdığını vurguladı.

Reisi, ayrıca bazı ülkelerin “iyi ve kötü terörizm”i ayırma politikasını da kınayarak, ‘İran, terörizmi bütünüyle kınıyor, çünkü IŞİD’in Şam’da, Irak’ta veya IŞİD-Horasan’da hiçbir fark görmüyoruz’ ifadesini kullandı.

Reisi, Afganistan’ın durumuna da değinerek Amerikalıların Afganistan’ı işgal etmekle büyük bir hata yaptıklarını ve bu ülkenin halkı için hiçbir sonuç alamadan 20 yıl süren Afganistan’ı işgal ettiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı,’Mevcut koşullar altında herkesin çabası, Afganistan’da kapsayıcı bir hükümetin kurulmasına ve Afgan halkının kendi kaderini kendisinin belirlemesine izin vermeye yönelik olmalıdır’ dedi.

Reisi, ayrıca İran İslam Cumhuriyeti’nin Lübnan’da bu ulusun ve ülkenin haklarını güvence altına alabilecek güçlü bir hükümetin kurulmasına desteğini duyururken, ‘İran, Lübnan halkına her türlü insani yardımda bulunmaktan çekinmeyeceğini ve Lübnan’ın ilerlemesi ve gelişmesi için Fransa ile işbirliğine hazırız’ ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron da bu telefon görüşmesinde, İran’la ilişkileri gözden geçirip ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtıktan sonra, ilişkilerin geliştirilmesi ve derinleştirilmesinden yana olduğunu vurguladı.

Macron, Viyana nükleer müzakerelerinin yakında İran’ın temsilcilerinin katılımıyla yeniden başlayacağını umduğunu da belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.