İranİran

Reisi: İran müzakere masasını terk etmeyecek

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın yaptırımların kaldırılması için müzakere masasını terk etmeyeceğini vurguladı.

İran Press’in bildirdiğine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyit İbrahim Reisi dün akşam (Cumartesi) Cumhurbaşkanı olarak halka yaptığı altıncı televizyon konuşmasında, AB dış politika şefinin Tahran ziyaretine değinerek , İran’ın müzakerelerin durdurulmasını istemediğini, ancak kendi tutumlarından geri adım atmayacağını, İran siyasetinin yaptırımların kaldırılması olduğunu, zira yaptırımların zalimane olduğunu belirtti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, diğer tarafın yükümlülüklerine geri dönmesi gerektiğini vurgulayarak “Müzakere yoluna ek olarak yaptırımları etkisiz hale getirme yolunu da izleyeceğiz”diye kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, İran’ın komşularıyla olan teamüllerine ilişkin bu konuşmayı şöyle sürdürdü: “Komşularımızla teamül ve işbirliği politikası bizim önceliğimizdir; 18 ülke ile 2,5 milyar dolarlık teknik ve mühendislik hizmetleri ihraç etmek için anlaşmalarımız var.”dedi.

Reisi, İran’ın son üç ayda komşularıyla yüzde 20 ticaret büyümesi kaydettiğini belirterek, “Yaptırımlara rağmen petrol ihracatı iyi durumda”ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Reisi, İran hükümetinin petrol gelirleriyle ilgili şunları söyledi: Şu anda petrol satışlarının durumu iyi ve petrol ve petrol dışı ihracattan kazanılan dövizin ülkeye transfer edilmesine çalışıyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (14) içerik yüklenmiştir.