Haberler

Reisi: İran ve Irak ilişkileri komşuluğun ötesinde

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı Irak başbakanı ile yaptığı telefon görüşmesinde “İran ve Irak ilişkilerinin komşuluğun önetesinde olduğunu”n altını önemle çizdi.

Cumhurbaşkanlık enformasyon sitesinin bildirdiğine göre seyit İbrahim Reisi dün Mustafa Kazımi ile telefon görüşmesinde, “ortak düşmanların çalışmaları iki ülke ilişkilerine halel getiremediğini” söyledi.
Güçlü, bağımsız, birlik, güvenli, kalkınmış ve modern Irak’ın, İran’ın sadece arzusu olmadığını belirten Reisi, üstelik iki ülke arasında ikili ve bölgesel işbirliklerin geliştirilmesinin her iki ülkenin başlıca öncelikleri olduğunu belirtti.
İran cumhurbaşkanı Irak başbakanının, Bağdat’ta komşu ülkeler zirvesine davet nedeni ile teşekkür ederek, Irak’ta istikrarın sağlanması ve bu ülkenin bölgede rol üstlenmesi için her türlü girişim ve inisiyatife destek verdiklerini ve vereceklerini ifade etti.
Reisi sadece bölge ülkelerinin bölge kaderi için karar verebileceklerini ifade ederek, Yemen sorunu ve bu ülkedeki savaşın durdurulması zaruretini vurgulayarak şöyle dedi: Her kes Yemen’de savaşın durdurulması peşinde olmalı ve bu ülke halkının kendi kaderini belirleme hakkına saygı duymalı.
Yapılan telefon görüşmesinde Irak başbakanı da İbrahim Reisi’yi cumhurbaşkanlık görevine başlaması nedeni ile kutlayarak, “Tahran’ın Bağdat için gerçek bir ortak sayıldığını ve her zaman zor şartlarda Irak halkı ve hükümetinin yanında olduğunu” söyledi.
Kazımi günümüzde bölgenin büyük bir soruna şahit olduğunu ve meselenin çözümü için hikmet, sabır ve bölge ülkelerinin işbirliğine ihtiyaç olduğuna işaretle, “İran cumhurbaşkanı ile Irak komşuları oturumunda buluşmayı umut ettiğini” belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.