HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: İran ve Nikaragua ABD’nin ambargolarını etkisizleştirmek için işbirliği yapmalıdırlar

İran Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, Nikaragua Cumhurbaşkanı Daniel Ortega ile yaptığı telefon görüşmesinde ülkelerin uluslararası kurumlarda ABD’nin uyguladığı ambargoların etkisizleştirmesi için işbirliği yapmaları gerektiğini belirtti.

İki ülke devrimlerinin aynı zamana denk geldiğine temas eden İran Cumhurbaşkanı Reisi, İran’ın dış politikası önceliklerinden birinin Latin Amerika ve Karayip ülkeleri ile ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.

ABD’nin aşırı istekleri karşısında  iki milletin ortak görüşlere sahip olmalarına değinen Ayetullah Reisi, bunun bağımsız milletlerin milli egemenliğini savunmak için önemli bir sermaye olduğunu ifade etti.

Ortega da görüşmede ülkesinin İran ile ilişkilerini geliştirmek için güçlü bir şekilde politikasını izleyeceğini ifade ederek, ABD’nin günümüzde Latin Amerika ülkelerini hedef aldığını belirtti.

Ortega, günümüzde dünya ülkelerinin bilinçlerinin arttığını ifade ederek, ilişkilerin güçlenmesi ile dünyada barış ve adaletin tesisi için mücadele yolunun devam etmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.