Irakİran

Reisi: İran’ın tutumu, Irak’ın bağımsızlığı ve halkın hakimiyetinin kurulması yönündedir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ayetullah Seyyid İbrahim Reisi, Irak Başbakanı Mustafa El’Kazımi ile telefon görüşmesinde, İran’ın ilkesel ve sabit tutumunun Irak’ın bağımsızlığı, güvenliği ve halk egemenliğinin kurulmasına destek olduğunu belirterek, Irak’ta sorunların yasal ve şeffaf şekilde çözülmesini desteklediklerini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi görüşmede, iki ülkenin eski ve yakın ilişkilerine işaretle İran’ın her zaman Irak devleti ve milletinin yanında yer aldığını belirterek, Irak’taki birlik ve beraberliğin stratejik bir konu olduğunu ve zedelenmemesi gerektiğini söyledi.

Reisi, ‘’Bölge milletlerinin düşmanları Irak halkının istikrar ve ilerlemesini istememektedir ve çeşitli fitnelerle kötü emellerini gerçekleştirmek istiyorlar ve bundan dolayı herkes komplolar karşısında uyanık olmalıdır.‘’ dedi.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Irak’ta istikrar ve huzurun sağlanması için tüm kapasitelerin kullanımının gerekli olduğunu belirterek, ‘’ Seçimler Irak halkının kendi kaderine egemenlik için önemli bir kazanımdır ve her zaman milletlerin kaderinin oy sandıklarında belirlenmesine vurgu yapmışızdır ve bu yönde her türlü iphamın siyasi süreçler ve yasal ile şeffaf şekilde çözülmesine destek veriyoruz.‘’ dedi.

Irak başbakanı Mustafa El’Kazımi de İran’ın ülkesine verdiği desteklere teşekkür ederek, İran’ın ülkesine bakış açısının her zaman istikrar ve güvenliğin sağlanması yönünde olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.