HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Reisi: Rusya ile kapsamlı işbirliği belgesinin nihaileşmesi için kararlıyız

İran İslam cumhuriyeti cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Rusya ile kapsamlı işbirliği belgesinin nihaileşmesi için Tahran’ın kararlı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanlık sitesinin bildirdiğine göre seyit İbrahim Reisi dün Rusya cumhurbaşkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesinde İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyeliğinin sürecini başlatması için teşekkür ederek bunu ikili ilişkilerin güçlenmesi için atılan bir adım olarak değerlendirdi.
Cumhurbaşkanı Rusya’nın Korona salgınını önlemek ve ortak aşının üretimi için işbirliğine işaretle, İran’ın mevcut özel durumdan dolayı daha fazla Korona aşısı istediğini söyledi.
Reisi Afganistan gelişmelerine de değinerek Afganistan’da güvenlik, barış ve huzurun sağlanmasının her zaman İran tarafından vurgulandığını, Afgan grupların ülkelerinde istikrarın bir an önce sağlanması için birbirleri ile  işbirliği yapmaları gerektiğini ve Amerika’nın çıkışını ülkelerinde kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için dönüm noktasına dönüştürmeleri gerektiğini belirtti.
Yapılan telefon görüşmede Rusya cumhurbaşkanı da İran ile ilişkilerin Moskova için büyük önem arzettiğini belirterek, kapsamlı ikili işbirliği belgesinin imzalanması önerisini olumlu karşıladıklarını ve desteklediklerini ifade etti.
Putin İran’a Korona aşısının teslimatı süreci ile ilgili yaptığı açıklamada önümüzdeki Eylül ayından itibaren bu sürecin daha da hızlanacağını belirtti.
Rusya cumhurbaşkanı ayrıca İran nükleer müzakereleri de hatırlatarak, BERCAM nükleer anlaşmanın nükleer anlaşma ile ilgili sorunların rehini olmaması gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.