Avrupaİran

Reisi’den İslam Peygamberi’ne hakarete tepki

Yargı Erki Başkanı Seyyid İbrahim Reisi Fransa elebaşılarının İslam Peygamberi’ne -s- hakaretini kınadığı açıklamasında, bu ihanet sadece Müslümanların nefret ve kınamaları ile karşılaşmadığını, dünya genelinde tüm düşünceli ve akıllı insanların da nefretini tetiklediğini belirtti.

Pazartesi günü bu konuda bir açıklama yapan Reisi, Fransa’da İslam Peygamberi’nin -s- mukaddes zatına cesarette bulunmak, tüm İbrahimi dinlerin inancına cesaret ve hakaret sayıldığını belirtti.

Reisi şöyle devam etti:

Birinin yanlış bir iş yapması ve o yanlışı hükümetin tepkisi ile karşılaşması, tüm İbrahimi dinlere aykırı bir hareket yapılması ve Fransa devleti de bu çirkin hareketi desteklemesinden çok farklıdır.

Yargı Erki Başkanı Reisi, Fransa’da bu bağlamda yapılan hareket insan haklarına da aykırı olduğunu vurguladı.

Fransa’nın Chalie Hebdo dergisi son günlerde İslam Peygamberi’ne -s- hakaret içeren karikatürleri yeniden yayımladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron ise diplomatik örf ve adetlere ve demokrasi ilkelerine aykırı bir şekilde sergilediği tutumda, Fransa İslam Peygamberi’ni -s- hedef alan bu tür çirkin ve hakaret içeren karikatürleri yayımlamaya devam edeceğini açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.