İranpakistan

Reisi’den Pakistan’la çok yönlü ilişkileri geliştirmeye vurgu

Cumhurbaşkanı Ayetullah Reisi, Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alevi ile görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’nin iradesi Pakistan’la çok yönlü ilişkileri geliştirmeye ve derinleştirmeye yönelik olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Reisi bu sabah Aşkabat’ta Pakistan Cumhurbaşkanı Alevi ile görüşmede Tahran ve İslamabad arasındaki ortaklıklara ve geniş kapasitelere işaretle, iki ülke derin kalbi, tarihi ve kültürel ilişkileri bulunduğunu ve bu kapasitelerden ikili ilişkileri geliştirme yolunda yararlanmak, iki milletin çıkarlarına ve bölgenin imar ve kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti.

Reisi, başta Afganistan milleti olmak üzere mazlum milletlere destek zaruretine vurgu yaparak, Afganistan’da ecnebilerin varlığı bu ülkenin sorunlarını çözmediği gibi, zulüm, katliam, güvensizlik ve yağmayı dayattığını vurguladı.

Reisi, İran İslam Cumhuriyeti Afganistan’da tüm halk kesimlerini, etnik ve siyasi grupları kapsayan bir hükümetin kurulmasına destek verdiğini ve bu bağlamda Pakistan ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Reisi, İran’da 4 milyon Afgan mültecinin barınması, Amerikalıların bu mazlum insanlara zulmünün sonucunu olduğunu, ancak İran tüm sorunlara ve kısıtlamalara rağmen bu insanları ağırladığını kaydetti.

Reisi ayrıca, IŞİD Amerikalıların ürünü olduğunu, Amerika bu örgütü kullanarak Afganistan ve bölgede güvensizlik peşinde olduğunu, bu yüzden buna karşı koymaları gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Pakistan Cumhurbaşkanı Alevi de ülkesi İran ile iktisadi ve ticari ilişkileri geliştirmek istediğini belirterek, İslamabad Tahran’la ilişkilerini geliştirmeye önem verdiğini ifade etti.

Alevi ayrıca, Pakistan da İran gibi Afganistan’da kapsamlı bir hükümet kurulmasını istediğini ve bu ülkede barışın sağlanması için işbirliği yapılmasını gerekli bulduklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (15) içerik yüklenmiştir.