İranKuzey Amerika

Reuters: ABD devrim muhafızlarıyla teamül için yaptırımlardan muaf tuttu

Reuters haber ajansı, Amerika’nın şimdiki üç ve önceki üç yetkilisine dayanarak verdiği haberde, ABD yönetiminin, İran devrim muhafızlarıyla teamülde olan yabancı ülkeler, şirketler ve sivil toplum kuruluşları için yaptırımdan muafiyeti dikkate aldığını bildirdi.

Reuters isimlerinin açıklanmasını istemeyen sözkonusu ABD yetkililere dayanarak verdiği haberde, ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo’nun bu muafiyeti yayınladığını bildirdi.

ABD dışişleri bakanlığının bir sözcüsü de, Reuters’e yaptığı açıklamada, bu muafiyetlerin, İran devrim muhafızları ile irtibatları olan Irak gibi ülkelerin yetkililerine Amerikan vizesinin verilmesinin yasaklanmayacağını bildirdi.

Sözkonusu habere göre, bu muafiyetler İran İslam Cumhuriyeti ile iş yapan şirketler ve işadamları ile Irak ve Suriye’de insani yardım kuruluşları çalışmalarında yer alanların  devrim muhafızlarına yönelik ABD’nin tutumundan kaygı duymadan bu ülkelerde faaliyetlerini sürdürebilecekleri anlaşılıyor. 

ABD dışişleri bakanı Mike Pompeo, son zamanlarda yaptığı açıklamada, devrim muhafızlarının siyonist İsrail rejimi için ABD tarafından ‘terör listesine’ alındığını itiraf etmiştir.

Bilindiği gibi İran devrim muhafızlarının bölgede siyonist İsrail ve ABD’nin desteğindeki terör örgütlerinin yenilgiye uğratılmasında önemli rolü bulunuyor. 

Başa dön tuşu
Kapalı