İran

Revançi: Kültürel mülkiyet tek taraflı zorlayıcı önlemlere tabi değildir

İran’ın Birleşmiş Milletler büyükelçisi ve daimi temsilcisi, kültürel varlıkların menşe ülkelere iadesine ilişkin bir kararın kabul edilmesi için düzenlenen bir toplantıda “İran İslam Cumhuriyeti, insanlığın ortak mirası olan kültürel varlıkların doğası gereği tek taraflı zorlayıcı tedbirlere ve diğer idari tedbirlere tabi tutulamayacağına inanmaktadır.” dedi.

İRNA ajansına göre, Mecid Tahti Revançi, dün yapılan BM Genel Kurulu toplantısında kültürel varlık kaçakçılığını önlemede UNESCO’nun rolüne övgüde bulunarak, kültürel varlıkların iadesi konusunda yardım kuruluşunun çabalarını vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti’nin en kıdemli diplomatı, “Kültürel mülkiyet, ülkelerinin tarihini, medeniyetini ve kimliğini yansıtır ve o ülkelerin halkının mülkiyeti bir insan hakkıdır” dedi.

Revançi, “Bu nedenle, uluslararası toplumun, menşe ülkelerine geri dönüşlerini garanti etmek de dahil olmak üzere, onları korumak için yasal ve ahlaki bir yükümlülüğün yanı sıra ortak bir sorumluluğu vardır. Bu taahhüt, mevcut uluslararası anlaşmaların ve bu anlaşmaları çevreleyen ülkelerin ötesine geçer.” dedi.

İran’ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi ayrıca şöyle dedi: “Bu nedenle, İran İslam Cumhuriyeti, 1970 Kültür Varlıklarının Yasa Dışı Aktarımı, İhracatı ve Aktarımının Önlenmesine İlişkin Araçlar Sözleşmesi’nin kültürel varlık transferini asla meşru kılmayacağına inanmaktadır. Öte yandan, bu sözleşmeye üye devletleri, bu sözleşmenin yürürlüğe girmesinden önce çalınan veya yasa dışı yollardan çıkarılan kültür varlıklarını iade etme yükümlülüğünden kurtarmaz.”

İran’ın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi, Siyonist rejim tarafından Mescid-i Aksa’nın altında yapılan yasadışı kazılar hakkında uluslararası toplumu da bilgilendirerek, “Mescid-i Aksa’nın yıkımına yol açacak bu sürecin devam etmesi kabul edilemez, Zira bu durum uluslararası barış ve güvenliği tehdit ediyor.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.