Filistinİşgalci İsrail Rejimi

Riyad Mansur: Şehit Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinden Siyonist rejim sorumlu

Filistin’in Birleşmiş Milletler büyükelçisi, şehit Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesinden Siyonist rejimi sorumlu tuttu ve “İsrail işgal makamları” tarafından bir soruşturmayı kabul etmeyeceğini söyledi.

Siyonist militanlar, dün sabah Cenin kampına ilişkin bir haber sırasında 51 yaşındaki El Cezire muhabiri Şirin Ebu Akile’yi öldürdü ve Filistinli gazeteci Al-Quds muhabiri Ali el-Semudi’yi yaraladı.

İRNA’ya göre; Filistin’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Riyad Mansur, dün akşam yerel saatle New York’taki BM merkezinde gazetecilere verdiği demeçte, “Şehit Ebu Akile’nin suikastinden suçlu bulunanların soruşturmalarını kabul etmiyor” dedi.

Mansur, İsrail soruşturmasını “güvenilmez ve uydurma” olarak nitelendirdi ve saygın uluslararası kurumların soruşturmasını istedi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da Ebu Akile’nin şehadetini, işgalci İsrail rejiminin uluslararası anlaşma ve yasaların ihlali olarak nitelendirdi.

Aoun, Ebu Akile’nin Kudüs’teki işgalci rejimin tüm uluslararası anlaşmaları ve yasaları dikkate almadığını kanıyla bir kez daha kanıtladığını da sözlerine ekledi.

Bu arada Kuveyt Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kudüs’teki işgalci makamların tamamen sorumlu olduğu Siyonist rejim tarafından “Şirin Ebu Akile’nin şehadetinin uluslararası insan hukuku ve ifade özgürlüğünün açık bir ihlali olduğunu bildirdi.

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, uluslararası toplumu Kudüs’teki işgalci yetkililerin Filistin halkına yönelik saldırılarını durdurmak, onları, haklarını ve mallarını korumak için gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.