Rusya

Riyad ve Moskova Bercam anlaşmasını görüştü

Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Batı Asya bölgesi özel temsilcisi Mihail Bogdanov, S. Arabistan’ın dışişlerinden sorumlu devlet Bakanı Adil Cubeyr’le gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde başta Bercam adı ile anılan KOEP nükleer anlaşması olmak üzere çeşitli konuları ele aldı.

Konu hakkında Pazartesi günü bir açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanlığı şu ifadeleri kullandı:

20 Mart tarihinde Suudi tarafın inisiyatifi ile Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in Batı Asya bölgesi özel temsilcisi Mihail Bogdanov, S. Arabistan’ın dışişlerinden sorumlu devlet Bakanı Adil Cubeyr’le bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi; görüşmede iki ülkenin önemli bölgesel ve uluslararası meselelere yönelik siyasi tutumlarını koordineli hale getirmek üzere, ikili ilişkilerde öncelikli durumların geliştirilmesi ele alındı.

Açıklamada, Suriye ve Lübnan’da son durum, Bercam nükleer anlaşması ve Rusya’nın Batı Asya bölgesinde toplu güvenliğin temin edilmesi doğrultusunda sunduğu Fars körfezinde yapıcı ve birleştirici gündemi ilerletme gibi konular masaya yatırıldığı belirtildi.

Rusya İran’ın nükleer meselesinin çözümü ile uğraşan 4+1 grubunun üyesidir ve bu konu ile ilgili gerginlikleri gidermeye çalışmaktadır. Ancak Suud rejimi son yıllarda tüm çabasını Bercam nükleer anlaşmasını başarısızlığa sürükleme doğrultusunda sarf etti. Suud rejiminin önde gelen elebaşıları siyonist rejim İsrail ile birlikte Amerika’nın bu anlaşmadan çekilmesine destek veren rejimlerden biriydi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (41) içerik yüklenmiştir.