İran

Rızahah: Ukrayna krizinin kökleri ABD’nin eylemlerinden kaynaklanıyor

Dünya Parlamentolar arası Kurul’un oturumunda konuşan İran heyetinin başkanı Mücteba Rızahah, İran’ın Ukrayna krizinin müzakere ve diplomasi yolundan çözülmesinden yana olduğunu belirterek söz konusu krizin temelinde NATO’nun doğuya yayılma çabası ve ABD’nin siyasi ve askeri diğer kararlarının yattığını vurguladı.

Endonezya’da düzenlenen 144. Dünya Parlamentolar Arası Kurulun oturumuna katılan İran heyetinin Başkanı Mücteba Rızahah bugün söz konusu oturumun genel kurulunda gündemde olan Ukrayna krizinin çözüm yolu ile ilgili yaptığı konuşmada İran İslam Cumhuriyetinin sabit tutumunun dünya genelinde tüm savaşların durdurulması olduğunu hatırlattı.

İranlı yetkili açıklamasının devamında “Ukrayna krizinin temelinde ABD’nin politik ve askeri kararları ve uygulamaları yer alıyor. Çifte standart politikası ister Yemen’de olsun ister Ukrayna’da, dünya genelinde savaşa karşı kabul edilebilir bir çözüm yolu sayılmaz.” ifadelerini kullandı.

Rızahah, İran’ın Ukrayna konusuyla ilgili de savaşın durdurulması ve çözüm yolunun barışçıl yollardan takip edilmesinden yana olduğunu belirtti.

Endonezya’da düzenlenen oturuma katılan heyetin Başkanı olarak konuşan Rızahah açıklamasının sonunda “NATO’nun doğuya yayılma doğrultusunda gösterdiği çabalardan dolayı oluşan kaygılar, bağımsız doğu ülkelerince anlaşılırdır. Dolayısıyla tüm ülkelerin uluslararası hukuk ilkelerine bağlı kalması gerektiğinin altını çiziyorum. Bu krizde de savaşın sonlanması için müzakere ve diploması yaklaşımının temel alınması gerektiğini düşünüyoruz ve İran İslam Cumhuriyeti olarak tüm taraflara çatışmaları durdurmalarına ve sorunların giderilmesi için hemen müzakereleri başlatmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (14) içerik yüklenmiştir.