Kuzey Amerikaİran

Robert Mali: Washington, Tahran ile uzun vadeli bir anlaşma peşinde

ABD hükümetinin İran özel temsilcisi Robert Mali, Washington’un Nükleer Anlaşma’ya döndükten sonra İran ile daha uzun bir anlaşma peşinde olacağını söyledi.

Mali, NPR haber sitesine verdiği demeçte, ABD hükümetinin Nükleer Anlaşma’ya dönmesinin ardından ne yapacağına dair bir soruya, “Aradığımız şey, her şeyden önce uzun vadeli bir anlaşma olacak.” dedi.

Robert Mali, İran’ın füze programı ve bölgesel faaliyetleri hakkındaki iddiaları yineleyerek, bunu ABD için bir endişe konusu olarak nitelendirdi.

Mali, röportajın bir başka bölümünde ise Haziran ayındaki İran cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce İran ile anlaşmaya varmayı gerekli görmediğini belirtti.

Bilindiği gibi ABD’nin mayıs 2018’de Nükleer Anlaşma’dan tek taraflı olarak çekilmesi ve İran’a yönelik yaptırımları yürürlüğe koymasından ve Avrupalı ​​üye devletlerinin yükümlülüklerini yerine getirememesinden 1 yıl sonra İran, Mayıs 2019’da, nükleer anlaşma çerçevesinde yükümlülüklerini beş adımda azalttı.

İran İslam Cumhuriyeti, tüm yaptırımların kaldırılması ve anlaşmanın diğer taraflarının nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde, ve anlaşmanın İran’a sağladığı iktisadi çıkarlarının tam olarak garanti edilmesi halinde anlaşmadaki yükümlülüklerine döneceğini defalarca ilan etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.