Amerika

Robert Mali’nin iddiası: Nükleer Anlaşma’dan daha kötü bir anlaşmayı kabul etmiyoruz

ABD hükümetinin İran özel elçisi, Washington’un Nükleer Anlaşma’dan daha kötü bir anlaşmayı kabul etmek istemediğini iddia etti.

ABD hükümetinin İran özel elçisi Robert Mali Pazartesi günü The New Yorker’a verdiği demeçte, İran’ın nükleer programının genişlemesi nedeniyle İran ile diplomasinin Kasım ayında daha acil hale geldiğini söyledi.

ABD’nin Viyana’daki müzakere heyetine başkanlık eden Mali, İran’ın barışçıl nükleer programının ilerlemesinin, Kasım ayı sonlarında diplomasi yeniden başlayana kadar Nükleer Anlaşma çerçevesinde olduğunu ve İran’ın Nükleer Anlaşmaya uygulanan kısıtlamaları aştığını iddia etti.

Washington’un müzakere masasında daha fazla taviz alması için İran’a baskı yapma taktiklerini sürdürdüğünü belirten ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İran’ın nükleer programında ilerlemeye devam etmesinin UAEA Yönetim Kurulu’ndaki nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasının faydalarını kademeli olarak aşındıracağını iddia etti.

İran İslam Cumhuriyeti, İran’a yönelik tüm yaptırımların kaldırılmasının, İran heyetinin Viyana görüşmelerinde en önemli gündem maddesi olduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (16) içerik yüklenmiştir.