İran

Ruhani: 2231 sayılı kararnamenin dışına çıkılmasını kabul etmeyiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti BMGK’nın 2231 sayılı kararnamesinin dışına çıkılmasını asla kabul etmeyeceğini, kararnamede öngörülen silah ambargosunun kaldırılması İran’ın kesin hakkı olduğunu vurguladı.

Çarşamba günü bakanlar kurulu oturumunda yaptığı konuşmada Amerika terör devletinin İran’a dayatılan silah ambargosunu uzatma çabalarına temas ederek, bu ambargonun kaldırılması, Bercam nükleer anlaşmasının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti.

Ruhani şöyle dedi:

Eğer silah ambargosu herhangi bir şekilde veya herhangi bir mekanizma ile uzatılırsa, 4+1 üyeleri bu durumun onlar için ne gibi vahim sonuçları doğuracağını bilmektedirler.

Ruhani, eğer İran herhangi bir silahı üretir veya satın alırsa, bunu milletleri savunmak için yapacağını belirterek, İran silahları ateşin üzerine dökülen su gibi olduğunu ve herhangi bir savaşın başlamasına mani olacağını vurguladı.

Ruhani ayrıca Amerika’nın Bercam nükleer anlaşmasından çekildiği günün yıldönümüne işaretle şöyle ekledi:

Amerika 8 Mayıs 2018’de iç arenasındaki şahinlerin baskıları ve yine korsan İsrail ve S. Arabistan rejimlerinin baskıları ve ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Başkan Barack Obama ile inatlaşması üzerine ahmakça bir harekette bulundu ve Bercam anlaşmasından tek yanlı bir kararla çekildi.

Amerikalı yetkililer son bir iki ayda gaflet uykusundan uyanarak büyük bir hata yaptıklarını fark ettiklerini kaydeden Ruhani, ancak şimdi Amerika Bercam anlaşmasına ne ileri ne de geriye dönüş yolu olduğunu ifade etti.

Amerikalı yetkililer için artık Bercam diye bir anlaşma söz konusu olamayacağını belirten Ruhani şöyle devam etti:

Eğer Amerikalı yetkililer yeniden gelir ve talepte bulunursa ve anlaşmanın diğer üyeleri de kabul ederse ve geçmişteki hatalarını telafi ederek tüm yaptırımları kaldırırsa o zaman bunu düşünebiliriz, gerçi bunun da bazı özel şartları olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.