İran

Ruhani: ABD bugün yenilgi çizgisine ulaştı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran’ın ABD’nin zorbalığı karşısında teslim olmadığını belirterek, bugün ABD’nin yenilgi çizgisine vardığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bakanlar kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, 20 eylül gününün ülkenin diplomasi tarihinde kalıcı bir gün olacağını çünkü ABD’nin dünya genelinde zorba bir ülke olarak, Güvenlik Konseyi’nin İran’a karşı yaptırımlarını yeniden dayatmaya çalıştığını, ancak yenilgiye uğradığını belirtti.

ABD’nin son 2,5 senede İran’a karşı sözde küresel bir ittifak kurmaya çalıştığını ve son olarak İran’a yönelik uluslararası yaptırımları geri getirme girişiminde bulunduğuna dikkat çeken Ruhani, bu senelerdeki tüm aşamalarda ABD’nin yenildiğini ve uluslararası camia hatta geleneksel müttefiklerinin ABD’ye hayır dediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran milleti karşısında tek konuşma dilinin saygı dili olduğunu defalarca ifade ettiğine temasla, ABD’nin zorbalık yapıp, bir girişimde bulunması halinde mutlaka ağır yanıt vereceklerini söyledi.

Ruhani, İran’ın hiçbir zaman ABD’nin zorbalığı karşısında teslim olmadığı ve bundan sonra da teslim olmayacağını sözlerine ekledi.

4+1 Grubuna da seslenen Cumhurbaşkanı Ruhani, kendi yükümlülüklerine tam şekilde yerine getirmeleri halinde İran’ın nükleer anlaşma uyarınca tüm yükümlülüklerine geri döneceğini de belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.