Amerikaİran

Ruhani: ABD, İran karşısında düşkünlükle yenildi

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’ndeki tarihi yenilgisine işaretle, ABD’nin İran’a yönelik silah ambargosu ile ilgili komplosu konusunda düşkünlük içinde yenildiğini belirtti.

ABD’nin İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına ilişkin karar tasarısı dün BM Güvenlik Konseyi’nde oylandı. Oylamada 11 ülke çekimser oy kullanırken, ABD ve Dominik Cumhuriyeti “evet” oyu ve Rusya ile Çin “hayır” oyu kullandılar.

Cumhurbaşkanı Ruhani bugün korona ile mücadele için kurulan komite toplantısında yaptığı konuşmada, BMGK’de reddedilen İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasına yönelik karar tasarısına dair, “ABD’liler İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı bir karar tasarısı hazırlamaya çalıştı. Ancak bu karara sadece Dominik Cumhuriyeti evet oyu kullandı” değerlendirmesinde bulundu.

“Çin ile Rusya’nın ret ve 11 ülkenin çekimser oy kullanmasının sebebi onların bölge ve dünyanın çıkarı için nükleer anlaşmanın korunmasının gerekli olduğunu savunmasıydı. Ancak ABD aşağılanarak başarısız kaldı” diyen Ruhani, şöyle devam etti:

“ABD’liler BM Güvenlik Konseyi’nde nasıl bir fiyasko yaşadıklarını görünce İran’a ait dört petrol tankerine el koyduklarını iddia ettiler. Ancak el konulan tankerlerin İran’a ait olmadığı belirlendi. Elbette ABD’liler BM Güvenlik Konseyi’ndeki aşağılanmasını örtbas etmek için böyle bir iddiada bulundular”.

Ruhani, BAE-İsrail anlaşmasına da tepki göstererek, “Bunları uyarıyoruz. İsrail’e bölgede alan oluşturmayın. Aksi takdirde farklı bir karşılık bulursunuz.” dedi.

Anlaşmanın büyük bir hata ve ihanet olduğunu vurgulayan Ruhani, “Umuyorum ki, uyarıları dinler ve yanlış yoldan dönerler.” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (33) içerik yüklenmiştir.