İran

Ruhani: ABD ve İsrail terörün esas kökleridir

Ruhani bu sabah Tahran’dan Rusya’nın Sochi kentine gitmek üzere ayrılmadan önce İslam inkılabı muhafızlar ordusu askerlerinin Sistan Bulucistan eyaletinde düzenlenen hain terör saldırısında şehit düşmeleri dolaysıyla şehit ailelerine, İslam inkılabı muhafızlar ordusu ve silahlı kuvvetlerin Başkumandanına taziyeleri sundu. Ruhani bu tür cinayetler ve korkakça eylemler büyük İran milletinin azin ve iradesini asla etkileyemeyeceğini, İran milleti seçtiği yola tüm gücüyle devam edeceğini vurguladı.

İran milleti zorba güçlere karşı asla boyun eğmeyeceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Ruhani, terör örgütleri düzenledikleri saldırılar için topraklarını kullandıkları bazı komşu ülkelere de iyi komşuluk ilkelerine yönelik yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini ve teröristlere topraklarından komşularına saldırı üssü olarak yararlanmalarına müsaade etmemelerini tavsiye etti.

Sochi’de düzenlenmesi planlanan Suriye zirvesine de değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak İran için büyük önem arzettiğini, Suriye topraklarının tümü Şam yönetiminin egemenliği altında kalması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Rusya lideri Vladimir Putin’in resmi daveti üzerine ve İran, Rusya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının üçlü zirvesine katılmak üzere Rusya’nın Sochi kentine gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.