HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Ruhani Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi’ne katılıyor

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Pazartesi günü telekonferans aracılığı ile Bağlantısızlar hareketi Liderler Zirvesi’ne katılacağını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi sağlık protokollerine uyarak düzenlediği basın toplantısında bu haberi vererek şöyle ekledi:

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti Bakü’de düzenlenen Bağlantısızlar Hareketi Liderler Zirvesi’ne 46 devlet Başkanı katılıyor. Zirvenin gündemi ise korona virüs salgını ile mücadele.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi, Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de son günlerde bu zirve ile ilgili olarak bölgesel ve uluslararası düzeylerde 22 telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti.

Amerika terör devletinin Bercam nükleer anlaşmasından çekildiği günün yıldönümüne işaret eden Sözcü Musevi, Amerika artık bu anlaşmanın bir üyesi olmadığını ifade etti.

Amerika terör devleti uluslararası yükümlülüklerinden cayma konusunda kapkara mazisi olduğunu hatırlatan Musevi, Amerika rejimi uluslararası hukuk ve yasaların hakimiyetine inanmadığını ve uluslararası hukuk ve yasaların en büyük ihlalcisi olduğunu ispat eden bir rejim olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Musevi açıklamasının devamında Amerika terör devletinin Dünya Sağlık Örgütü’ne mali desteklerini kestiğini hatırlatarak şöyle dedi:

Korona virüs salgınına rağmen Amerika bu hassas ve kritik günlerde DSÖ’ye yardımlarını kesmiştir. Bu yüzden örgüte üye tüm ülkeleri DSÖ’ye desteğe davet ediyoruz.

Amerika’nın Fars körfezindeki illegal askeri varlığına da değinen Sözcü Musevi, İran İslam Cumhuriyeti esas itibarı ile Amerikalı terörist askerlerin Fars körfezindeki varlığını tanımıyor ve bu varlığın İran ve bölgenin güvenlik ve istikrarını tehdit ettiğine inanıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2024 (36) içerik yüklenmiştir.