HaberlerAsyaIrakİranOrtadoğu

Ruhani, Irak ve Azerbaycan liderleriyle görüştü

Ruhani ve Aliyev iktisadi ilişkilerin gelişmesini istediler

İran ve Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanları, kurban bayramı münasebetiyle gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin gelişmesi ve kalkınmasını istediler.

İran cumhurbaşkanı Ruhani,  sözkonusu telefon görüşmesinde, Azerbaycan Cumhuriyeti halkı ve devletinin Kurban bayramını tebrik ederken, bu bayramın bütün Müslümanların vahdetine vesile olmasını temenni etti.

İran cumhurbaşkanı, iki ülke arasında ilişkilerin iyi bir düzeyde olmasına işaretle, yetkililerden ikili ilişkilerde   imzalanan anlaşmaların hızlı bir şekilde yürürlüğe geçirmeleri çağrısında bulunarak, ”Azerbaycan Cumhuriyeti ile ilişkilerin geliştirilmesi bizim için öneme haizdir ve başta Reşt-Astara demiryolu projesinin tamamlanması olmak üzere iki ülke arasında çeşitli alanlarda  imzalanan anlaşmaların en kısa zamanda yürürlüğe geçmesine şahit oluruz.’ dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın Korona ile mücadelesinde  başarılar elde ettiğini belirterek, ”bu konudaki tecrübelerini Azerbaycan Cumhuriyeti ile paylaşmaya hazır olduklarını” söyledi.

Azerbaycan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı İlham Aliyev de, sözkonusu görüşmede, İran halkı ve devletinin Kurban bayramını tebrik ederken, iki ülke ilişkiler seviyesini olumlu değerlendirdi ve ”Reşt-Astara demiryolu projesinin çok önemli olduğunu, bu projenin tamamlanmasındaki engellerin kaldırılması gerektiğini ve projenin en kısa sürede tamamlanması için çaba göstereceklerini’ söyledi. 

Aliyev, ayrıca İran’ın korona salgını ile elde ettiği tecrübelerden de  yararlanmak istediklerini söyledi./ 

İran ve Irak cumhurbaşkanları ilişkilerin kalkınmasına vurgu yaptılar

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Iraklı mevkidaşı Berhem Salih ile Kurban bayramı münasebetiyle görüşmesinde, iki ülke arasında ilişkilerin her alanda geçmişe göre daha da gelişmesi ve kalkınması gerektiğini söyledi.

Mehr Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin son günlerde İran’a gerçekleştirdiği ziyareti “olumlu” olarak değerlendiren Ruhani, bunun ortak çıkarların gerçekleşmesi için iyi bir fırsat olduğunu söyledi.

İran-Irak ilişkilerine değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, “İranlı ve Iraklı yetkililerin çabaları sayesinde iki ülke arasında imzalanan anlaşmaların mümkün olan en kısa sürede uygulanmasını ve karşılıklı ekonomik ilişkilerin daha da artmasını temenni ediyorum.” dedi.

İran’ın Irak ile kapsamlı ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduğunu vurgulayan Ruhani, “Korona salgını ile mücadeledeki tecrübelerimizi Irak ile paylaşmaya ve bu konuda işbirliği yapmaya hazır.” ifadesini kullandı.

Irak cumhurbaşkanı Berhem Salih de bu görüşmede,  İran halkı ve devletinin bayramını tebrik ederek, “İran ile tüm alanlarda karşılıklı ilişkileri geliştirmek, Irak’ın dış politikasında değişmeyecek bir ilkedir” diye konuştu./

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (30) içerik yüklenmiştir.