İranIrakOrtadoğu

Ruhani: Irak’ın güvenliği ve istikrarı, İran’ın güvenliğidir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak Başbakanı Mustafa ele Kazımi ile telefonda yaptığı görüşmede, Irak’ın güvenlik ve istikrarını İran’ın güvenliği olarak niteledi, iki ülkenin tekfirci ve terörist gruplarla mücadele için işbirliğine vurgu yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani görüşmede Irak halkı ve hükümetine mübarek Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, terör örgütü IŞİD’in hala bölgede önemli bir güvenlik tehlikesi sayıldığını belirterek, iki ülkenin terör örgütüyle işbirliğinin önemli ve gerekli olduğunu söyledi.

Ruhani ayrıca, ABD’nin terörle mücadelede çifteli oynadığını ve Irak ve Suriye sınırlarındaki faaliyetlerinin muğlak olduğunu ifade ederek, Amerikalılar’ın her daim bölgede yıkıcı rol ifa ettiğini ve varlıklarının Irak’ın güvenlik ve istikrarına katkı sağlamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani ayrıca Irak’a Filistin konusunda ve Siyonist rejimin son cinayetlerini kınama açıklamasını memnuniyet verici niteledi.

Görüşmede Ruhani ayrıca iki ülkenin bölgesel, ekonomik ve siyasi alanlarda münasebetlerinin gelişmesine vurgu yaptı.

Ruhani görüşmede ayrıca İran’ın Irak’taki diplomatik mekanlarına bazı başına buyruk kişiler tarafından düzenlenen saldırılardan esef duyduğunu dile getirerek, Irak hükümetinin bu saldırılara kararlı ve hızlı şekilde müdahale etmesine vurgu yaptı.

Irak Başbakanı el Kazımi de, mübarek Ramazan Bayramı’nı İran halkı ve hükümetine kutlayıp, Siyonist rejimin Gazze’de savunmasız insanları katliam etmesi ve Filistin’deki son cinayetlerini şiddetle kınayarak, bu cinayetlere karşı ciddi ve kararlı biçimde hareket edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.