İran

Ruhani: İran, koronavirüsün üstesinden gelecek

İran İslam Cumhuriyeti daha önce B tibi gribi kendi imkanlarıyla başarılı biçimde yenmeyi başardığı gibi bu kez de koronavirüs vakasının üstesinden gelecek.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün koronavirüs ile mücadele komitesi toplantısında, bu bulaşıcı hastalıkla mücadele konusunda Sağlık Bakanı’nın raporunu dinledikten sonra yaptığı konuşmada, İran’ın koronvirüs ile mücadelede başarılı olup, bu virüsü yeneceğini açıkladı.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki dün bu toplantıda yaptığı konuşmada, koronavirüs ile mücadelede son durumu açıklayarak, hastane ve sağlık merkezlerine başvurularında ciddi biçimde azalma olduğunu, ayrıca iyileşen koronavirüslü hastaların sayısında artış olduğuna dikkat çekerek, gelişmelerin koronavirüsün kontrol altına alınacak yönde olduğunu ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önümüzdeki haftaden itibaren durumun normale döneceğini vurguladı.

Bu arada, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Terör dahil olmak üzere diğer tüm virüsler gibi Kovid-19 da sınır tanımıyor, etnisite ya da inanç ayrımı yapmıyor. Onunla mücadele için biz de ayrım yapmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Zarif, şöyle devam etti: “İran, HOPE’nin (Hürmüz Barış Girişimi) yanı sıra Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de dahil bölgesel iş birliği çağrısında bulunuyor.”

Öte yandan, İran Ulusal Güvenik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani, düşmanların korona virüs salgını bahanesi ile İran’a karşı kurdukları yeni kumpasa işaretle, azami baskı politikası korona virüsle tamamlanmak istendiği anlaşıldığını belirtti.

Salı günü twitter hesabında bu açıklamayı yapan Ali Şamhani, komşu ülkelere İran ile kara ve hava sınırlarını kapatmaya yönünde baskı uygulamak ve İran’ı korona virüs hakkında verileri gizlemekle suçlamak, düşmanı yeni yol haritasını oluşturduğunu kaydetti.

Şamhani bundan önce de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nın İran’da korona virüsten etkilenenlerin sayısı ile ilgili müdahaleci açıklamasına gösterdiği tepkide şöyle demişti:

Mike Pompeo, Amerika yönetimi şimdiye dek Aynul Esed üssünde gerçek kayıp sayısı, Afganistan’da düşürülen CIA uçağında kayıp sayısı, Amerika’da bu yıl grip hastalığından ölenlerin sayısı ve diğer birçok konuda verileri yayımlamadığı halde İran’ın korona virüs hakkında verileri gizlemekle suçluyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo geçen gün Amerika yönetimi İran yönetiminin korona virüs salgını hakkında bazı detayları gizlemiş olmasından ciddi kaygı duyduğunu ileri sürmüştü.

Korona virüs Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktı. Virüsün kaynağı evcil olmayan hayvanlar şeklinde açıkladı. Bu virüs şimdiye dek Çin’in 30 eyaletinden başka İran, ABD, İngiltere, Avustralya, Tayland, Güney Kore, Japonya, Kanada, S. Arabistan, Fransa, İtalya ve BAE de aralarında bulunduğu en az 35 ülkeyi etkiledi.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 08 Nisan 2020 (27) içerik yüklenmiştir.