İranKuzey Amerika

Ruhani: Komşularımızı ‘’Umut Koalisyonu’’ ve ‘’Hürmüz Boğazında Barış’’ önerisine katılmaya davet ediyorum

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ‘’İran’ın Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazında güvenlik, barış, istikrar ve ilerlemesindeki tarihi sorumluluğu doğrultusunda Fars Körfezi ve Hürmüz Boğazının gelişmelerinden etkilenen tüm ülkeleri ‘’Umut Koalisyonu’’ olan Hürmüz Barış önerisine katılmaya davet ediyorum. ‘’ dedi.

‘’Umut Koalisyonun hedefi, Hürmüz Boğazında yer alan tüm ülkelerin barış, istikrar ve refahının artması, karşılıklı anlayış, barışçıl ve dostane ilişkilerdir’’ diyen Ruhani, ‘’Bu öneri bölgeden ve bölgeye enerji güvenliğinin sağlanması, denizciliğin serbestisi, serbestçe petrol ve diğer enerji kaynaklarının taşıması ve bunların ötesini kapsamaktadır.’’ Ddi.

Ruhani, ‘’Umut Koalisyonu karşılıklı saygı, karşılıklı menfaatler, eşit konum, diyalog ve işbirliği, toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarını saygı, uluslararası sınırlara saygı, tüm ihtilafların barışçıl çözümü ve her şeyden önemlisi temel ilkeler olan saldırmazlık ve iç işlerine müdahaleden kaçınma temellerine oturmaktadır. ‘’ dedi.

**Yabancı koalisyonlar bölgede gerginliği arttırır

Ruhani sözlerinin devamında , ‘’Bölgede yabancı güçlerin ekseninde ve liderliğinde her hangi bir koalisyon oluşması bölgenin iç işlerine müdahale anlamı taşımaktadır. Bunlar gerginliğin artmasına ve durumun daha karmaşık hale gelmesine sebep olmakta ve bölgenin barış, istikrar ve güvenliğini tehdit etmektedir.’’ dedi.

**Bölge güvenliği Amerikan askerlerinin çıkması ile temin edilir

Ruhani sözlerinin devamında bölge güvenliğinin Amerikan askerlerinin silahları ve mücadelesi ile değil onların bölgeden çıkması ile temin edileceğini söyledi.

Ruhani, ‘’Amerika 18 sene sonra terörist uygulamaları azaltamadı fakat İran İslam Cumhuriyeti IŞİD fitnesini komşu devletler ve milletler yardımıyla sonlandırdı. ‘’ ifadesini kullandı.

Ruhani, İran komşularına hitaben, İran’ın komşularının barış, güvenlik ve bağımsızlığının İran’ın barış, güvenlik ve bağımsızlığı anlamına gelmektedir.

Ruhani, ‘’Amerika bizim komşumuz değildir, İran sizin komşunuzdur, bize öğretilen önce komşu sonra evin içi, zor günlerde biz ve siz yalnız kalacağız. Bir birlikte komşuyuz Amerika ile değil. ‘’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2023 (3) içerik yüklenmiştir.