Çinİran

Ruhani: Tahran-Pekin ilişkileri uzun vadeli ve stratejiktir

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile yaptığı telefon görüşmesinde iki ülke ilişkilerinin uzun vadeli ve stratejik olduğunu belirtti.

Çin ile iş birliğine uzun vadeli baktıklarını aktaran Ruhani, iki taraf arasında imzalanan 25 yıllık anlaşmanın süratle hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.

Pekin ile iş birliğini Batı Asya’da da artırmaya hazır olduklarını kaydeden Ruhani, Çin’e yönelik ihracatın artmasını ve Çinli şirketlerin İran’da yatırım yapmasının kolaylaştırılmasını istediklerini söyledi.

Ruhani ayrıca Çin’in Filistin meselesinin çözümü konusunda yardımcı olmasını desteklediklerini dile getirdi.

Ruhani, Çin’in nükleer anlaşmayla ilgili tutumunu takdir ederek, Erak Ağır Su Reaktörü konusunda nükleer anlaşma çerçevesinde iki ülke arasında yapılan iş birliğinin devam etmesinin önemine işaret etti.

Çin Devlet Başkanı Şi de İran ile ilişkileri “stratejik” olduğunu belirterek, ilişkilerin her alanda geliştiğini belirtti ve 25 yıllık anlaşmanın hayata geçirilmesinin hızlandırılması için çaba gösterilmesinin önemine dikkati çekti.

Şi, Çin ile İran’ın bölgesel ve küresel sorunların çözümünde rol oynayabileceğini ve Filistin meselesinde de etkili olabileceklerini söyledi.

Nükleer anlaşmayla ilgili ABD’yi eleştiren Şi, “ABD istediği zaman nükleer anlaşmadan çıkıp, sonra yeniden dönemez. ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesi için İran’a uyguladığı tüm yaptırımları kaldırması zaruridir.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.